Çift Taraflı Bant Duvardan Nasıl Sökülür?

Çift Taraflı Bant Duvardan Nasıl Sökülür?

04 Mayıs 2020

Isıtarak Sökme:

Duvarda kalan çift taraflı bant kalıntıları, ütü ya da fön makinesi gibi ısıtıcı cihazlar yardımı ile çıkarılabilir. Özellikle de kuvvetli yapışkanlığı olan bantlar için ütü gibi sıcaklık derecesi yüksek olan cihazlar kullanılmalıdır. Ütüyü duvara sürmeden önce bandın üzerine bir kumaş parçası konulmalıdır. Bu şekilde yapışkan tam erimese bile bant parçaları kumaşa işleyerek duvardan sökülür. Bazen de yapışkan bant parçası eriyerek yok olur.

 

Çamaşır Sodası:

Yarım kilo su içerisinde erilen bir çay bardağı çamaşır sodası ile de duvardaki çift taraflı bant parçaları sökülebilir. Bezi çamaşır sodalı suya batırıp duvarı ovalamak suretiyle silmek, bant lekelerinin çıkarılmasında etkili olabilir.

 

Gaz Yağı:

Duvar ve benzeri yüzeylerde kalmış çift taraflı bant lekeleri için gaz yağı da kullanılabilir. Bez ya da bir sünger parçasını gaz yağına bandırarak silmek, bandın duvardan kalıntı bırakmadan sökülmesini sağlar. Duvarda yağ izi kalma riskine karşın uygulama sonrasında yüzey, ıslak bez ile yeniden silinebilir.

 

Makyaj Sütü:

Makyaj sonrasında cildi temizlemek için kullanılan makyaj sütü, duvardaki bant izlerinin temizlenmesinde de etkilidir. Bant parçalarının üzerine makyaj sütü dökerek zemine uygulanır. Yüksek kapasiteli bir yapışkan bant için bu yöntem birkaç kez tekrarlanabilir. İşlem sonrasında zemin ve duvar boyası zarar aşınmadan bant duvardan ayrılır.

 

Açık Renk Duvarlar İçin Aseton Veya Tiner:

Aseton ya da tiner kullanılarak da duvardaki bant izleri sökülebilir. Bu maddeler renk soldurma riski taşıdığından sadece açık renk duvarla da kullanılmalıdır. Beze biraz tiner ya da aseton dökülerek duvarın silinmesi bant izlerinin çıkarılmasında oldukça etkilidir.

 

Zeytinyağı-Karbonat Karışımı:

Biraz zeytinyağı ve karbonat ile elde edilen karşımın ile de duvardan bant izleri sökmek mümkündür. Karışımı bir miktar ısıttıktan sonra uygulamak ve uygulama sonrasında duvarı ılık su ile yeniden silmek, daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlayabilir.

 

WD-40 Kimyasal Temizleyici:

Kullanım alanı hayli geniş olan WD-40 kir, pas, yağ gibi birçok inatçı lekenin giderilmesinde kullanılan güçlü bir kimyasaldır. Bu nedenle pek çok sektörde kullanılabilir. Duvar ve benzeri yüzeylerde kalmış inatçı bant lekelerinin çıkarılmasında da kullanılmaktadır. Bir beze bu kimyasaldan biraz sıkıp duvarı sildiğiniz de en zor çıkan bant kalıntılarının bile duvardan söküldüğünü görebilirsiniz. Renk solması durumlarıyla karşılaşmamak için duvarın aşırı ovalanarak silinmemesi önerilir.

Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.