x
Bayram Tatili Sebebiyle Siparişler 20.06.2024 Perşembe Gününden İtibaren Kargoya Verilecektir.
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

starakim-destek-hatti.webp (38 KB)

Duman Dedektörü Çeşitleri

Duman Dedektörü Modelleri

 

Günümüz şartlarında, hayatın güvence altına alınabilmesi ve olası sorunların hızlı bir şekilde çözülmesine yönelik pek çok ürün geliştirilir. Bunlardan birisi de duman dedektörü olarak kabul edilir. Hem evlerde hem de iş yerlerinde güvenliği sağlamak, bilindiği üzere son derece önemlidir. Güvenlik açığı sadece hırsızlıktan ya da dış faktörlerden kaynaklı olmayabilir. Evlerde ve iş yerlerinde yaşanabilecek bu tür olumsuzluklar, ne yazık ki can güvenliğini de tehlikeye atabilir. Günümüz standartlarında, hemen her alanda doğalgaz kullanılır. Bu yaygınlaşma sebebiyle sıklıkla uyulması gereken uyarılar söz konusudur. Gaz sızıntıları ve yangınlara karşı önlem almış olmak, bu nedenle son derece önemlidir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına geliştirilmiş olan kablosuz duman dedektörü çeşitleri kitleler tarafından tercih edilirler.

 

Duman Dedektörü Nedir? Nerelerde Kullanılır?

 

Ev ve ofis gibi yaşam alanlarında yaşanabilecek güvenlik tehlikeleri arasında bulunan yangınların büyüme veya hızlı yayılmasına müsaade etmeyen ilk uyarı, dumandır. Ev ya da iş yerlerinde olunmadığında, elektrik veya gazdan kaynaklı yangınlar oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek ve mal kaybına da uğramamak adına yangınların ilk belirtisi olan duman, maalesef orada olunmadığında hiçbir anlam ifade etmez. Bu sebeple duman dedektörü adı verilen cihazlar, siz ilgili alanda olmadığınız zamanlarda, evinizi veya ofisinizi ciddi bir tehlikeden koruyabilirler. Her türlü alanda kullanıma uygun olan duman dedektörü çeşitleri dumanı algılamaları sonrasında çok hızlı bir şekilde uyarı verirler.

 

Duman Dedektörü Çeşitleri ve Fiyatları

 

Optik algılama çalışma sistemine sahip optik duman dedektörü haricinde; iyonizasyon, yani küçük duman partiküllerine kadar algılama başarısını gösteren dedektör çeşitleri de ürün yelpazesinde yer alır. Bunların yanı sıra pilli duman dedektörleri ürün skalasında tercih edilirliği en yüksek olanlar olarak bilinirler. Genellikle 7 farklı çalışma modu bulunan pilli dedektörler, 60 dB düzeyindeki ses seviye ile uyarı verirler. Hatalı uyarı vermeyecek şekilde tasarlanan ve geliştirilen duman algoritmaları bulunur. Kolay bir şekilde programlanabilir modların yanında, pili azaldığında uyarı vererek her zaman çalışır konumda olmaya zemin hazırlarlar. Pilli duman dedektörü fiyat aralıkları, gösterdikleri performansla doğru orantılı şekilde belirlenir. Yaklaşık 8 yıla kadar varan pil ömürleri ile yaşam alanları her zaman güvendedir.

 

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

 

Hemen her alanda bulunması gereken dedektörler ve yangın alarm butonu noktaları hayati önem taşırlar. Bulundukları ortamlarda olası bir yangına karşı erken bir şekilde müdahalede bulunmayı kolaylaştırırlar. Bahsi geçen duman dedektörlerinin çalışma sistemleri de kullanıcılar tarafından merak edilen bir konudur. Duman dedektörü çalışma prensibi, ortalamanın üzerinde bir duman, ısı veya ışık meydana geldiğinde uyarı vermeye ayarlıdır. Dedektörleri aktif hale getiren bir uyaranın mutlaka olması gerekir. Bulundukları alana ya da alandaki kişilere uyarı veren dedektörler, aynı zamanda alarm izleme merkezlerine de uyarı gönderirler. Bunlar baz alındığında da kablolu duman dedektörü fiyat aralıkları da oldukça makul olarak piyasada yer alır.

 

Duman Dedektörü Algılama Alanı Ne Kadar?

 

Duman dedektörü bağlantı şeması incelendiğinde de tercih edilen duman dedektörünün hangi mesafelere kadar algılama gerçekleştirdiği net bir şekilde görülür. Söz konusu cihazların çeşitleri ve kullanım alanlarına uygunlukları birbirlerinden farklıdır. Algılama alanı olarak da gösterdikleri performans değişkendir. Duman dedektörleri için genel olarak belirlenmiş olan kapsama çapı 7,5 metre olarak bilinir. Bu değer sıcaklık dedektörü çeşitleri için 5,3 civarındadır. İlgili değerler baz alındığı zaman yapılan hesaplamalar doğrultusunda duman dedektörleri kapsama alanları yaklaşık olarak 112 metrekare olurken, sıcaklık dedektörlerinde 56.3 metrekare olur. Her iki ürün de kullanıldıkları alanları tam anlamıyla korur. Öte yandan algıladıkları sıcaklık ya da duman sayesinde yangınlara erken müdahale şansı yaratırlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.