x
14:00'a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoda!
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

starakim-destek-hatti.webp (38 KB)

Işıldak ve El Fenerleri

3 4
Toplam 19 ürün bulunmaktadır.

El Feneri Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Fener çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bir aydınlatma aracıdır. Saydam bir madde kullanılarak tasarlanır ve ışık vermesi amacıyla kullanılır. Elektrik kesintisi, yolculuk, doğal afetler gibi durumlarda kurtarıcı görevi görür. Evlerin, taşıtların, iş yerlerinin ve hatta çantaların vazgeçilmez ürünüdür. El feneri modellerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Uzun süreli ve zamansız elektrik kesilmelerinde normal hayata devam etmenizi sağlar. Arıza gibi durumlarda ortamı aydınlatarak işinizi kolaylaştırır. Karanlık ve uzun yolculuklarda olası kaza durumlarında ilk yardım in el feneri gereklidir. Kamplarda gece ışık sağlar. Kayıp arama vakalarında el feneri işaret verme amacıyla kullanıldığında hayat kurtarır. Doğal afetler sırasında elektrik kesintileri sık ve uzun süreli olur, böyle zamanlarda el feneri vazgeçilmez bir üründür. Deprem çantalarında mutlaka bulunması gereken el feneri modelinin hafif olması ve pillerinin uzun süre de dayanması gerekir.

 

El Feneri, Işıldak Çeşitleri ve Fiyatları

Kullanım alanları çok fazla olan el fenerinin çeşitleri de oldukça fazladır. Fenerler görünümleri, kullanım alanları ve cinsine göre birbirinden ayrılırlar. Aydınlatma gücü, kullanım alanları, ışık türü, modu, atılabilir ya da şarj edilebilir oluşu bakımından el feneri çeşitleri birbirlerinden farklılıklar gösterir. Aydınlatma gücü düşük olan bir el feneriyle sadece kitap okunabilirken aydınlatma gücü yüksek olan bir fenerle çok geniş bir alan aydınlatılabilir. Örneğin dağ tırmanışları sırasında feneriniz hem geniş bir alanı aydınlatmalı hem de belirli bir noktayı aydınlatmalıdır. El fenerlerinin taşınmada kolaylık sağlaması seçim yapmak in önemli bir etkendir. Kullanım alanlarına göre değişim gösterse de genelde hafif olan el fenerleri tercih edilir. Çalışma süresi el fenerleri kullanımında en önemli kriterlerden biridir. Pil ile çalışan ve şarjlı çalışan el feneri olmak üzere iki çeşit el feneri bulunur. El feneri alımında pillerinin kolay bulunması, uzun ömürlü ve uygun fiyatlı olması kullanıcıların tercih nedenidir. Pillerin değişimde yardımcı bir alet kullanıma gereksinin olmaması da önemli bir ayrıntıdır. Pil değişimi kullanıcılar in zor olmamalıdır. Bunun yanında şarjlı el feneri de bulunur. Pil kullanımı gerektirmeyen şarjlı fenerler daha uzun süre kullanım sağlar. El fenerleri ışık türüne göre de farklılık gösterir. Karanlıkta yürüyüş ya da kamp zamanlarında sabit ışık sağlayan fenerler kullanılırken belirli bir karanlık noktayı aydınlatmak in spot ışık tercih edilir. Geniş bir alan aydınlatması yapmak ancak aynı zamandan bir noktaya odaklayabilmek in led el feneri kullanılır. El fenerlerinin aydınlatma mesafeleri moduna göre farklılık gösterir. Uzun mesafe ve kısa mesafe aydınlatma olarak birbirinden ayrılırlar. Uzun mesafe aydınlatması fenerin aydınlatma süresini kısaltır.

El fenerleri kullanıldıkları ortama göre farklılık gösterir. Kafa el fenerleri gece yürüyüşleri, dağ tırmanışları, doğa kampları sırasında kullanılır. Kullanışlı ve hafif olmasından dolayı sık sık tercih edilen kafa feneri iki elinizi de rahatça kullanmanızı sağlar. Kafa fenerlerinde aydınlatma gücü orta seviyede ayarlanır. Bunun amacı fenerin kullanım ömrünü uzatmaktır. Kafa fenerinde kırmızı bir led ve yanıp sönme özelliğinin bulunması sinyal verme ve haberleşme açısından oldukça önemlidir. Doğada kullanılacak olan kafa fenerinin toz ve yağmura dayanıklı olması gerekir. Bir diğer fener çeşidi dalış fenerleridir. Dalış fenerleri suyun altında karanlık noktaları aydınlatmanıza yardımcı olur. Derinlik arttıkça ışığın azalmasından dolayı dalış feneri derin sularda kayalıkların görünürlüğünü de artırır. Takım halinde dalış yapanlar in haberleşmede ve yön bulmada kullanılır. İhtiyacınıza göre satın alabileceğiniz dalış fenerlerinin vazgeçilmez özelliği su geçirmez olmasıdır. Aksi takdirde su altında sorun yaşamanıza sebep olur. Bisiklet fenerleri geceleri bisiklet sürmek isteyenler in hayat kurtarıcı bir fener türüdür. Karanlıkta fark edilmeme ihtimaline karşın bisiklete takılır.

Özellikle çantada taşınan el fenerleri in önemli bir diğer özellik ise emniyet tuşudur. Emniyet kilidi sayesinde fener çantada yanlışlıkla açılma riskinden kurtulur. Aksi halde fener çantada fark edilmeden açık kalabilir ve bu durum bilhassa kamp zamanlarında büyük sorunlara yol açabilir. El feneri yapım malzemeleri dayanıklı ve paslanmaz özellikte olmalıdır. Yağmurda, su altında, bakım onarım sırasında narin bir fener işinizi zorlaştırabilir. Fenerler kullanımı kolaylaştırmak amacıyla birtakım aksesuarla birlikte kullanılabilir. Belinize uygun bir kemerle, elinizde taşımanıza yardımcı olacak bir askıyla, çantanıza ya da ağaca takabileceğiniz küçük bir kancayla rahat bir şekilde el fenerini yanınızda taşıyabilirsiniz.

Fenerin bir çeşidi olan ışıldak ise dar ve uzun bir ışık kaynağıdır. Karanlıkta bir hedefi aydınlatmak amacıyla kullanılır. Işıldakların ışık verimi oldukça yüksektir. Uzun süre aydınlatma in uygundur. Su ve toz geçirmeyen malzemeler kullanılarak tasarlanması dayanıklılığını artırarak uzun ömürlü bir kullanım fırsatı sunar. Işıldakların büyüklüğüne ve cinsine göre kullanım alanları farklıdır. Otoparklarda küçük bir aydınlatma sağlayan ışıldakların daha gülü modelleri gemilerde kullanılır. Gemilerin rotasını işaret eden ışıldaklar güçlü aydınlatmaya sahip olanlar kategorisine örnek gösterilebilir. Bunun dışında tiyatro ve müzikal sahnelerinde ışıldaklar spot ışığı görevi üstlenir. Led lambalı ışıldaklar film veya dizi setlerinde projektör olarak kullanılır. Statlar maç sırasında ışıldaklar sayesinde aydınlatılır. Reklam panoları aydınlatması ve şehir içi süslemeleri için kullanılan led ışıldak farklı renklere de sahip olabilir. Işıldaklar elektrik ampulü ve elektrik arkı olarak iki cinse ayrılır. Işıldaklarda tıpkı fenerler gibi ışık verimi, malzeme, ışık dağıtımı, parlama yönleriyle birbirinden ayrılırlar. İş yerini, kafesini, evini, lokantasını vs. modern bir şekilde dekore etmek isteyenler için led spot lambaları yaygın bir şekilde tercih edilir. İç aydınlatma ve dış aydınlatmalarda led spot lambaları sıra dışı bir görünüm sağlar. Alışveriş merkezlerinden mağazalara, restoranlardan hastanelere pek çok mekânda bu tarz lambalara rastlamak mümkündür. Zeminde ve yahut tavanda kullanılabilen led spot lambalar farklı bir tarz yaratmanıza da yardımcı olur. Kullanışlı ve dikkat çekici özelliklere sahip farklı aydınlatma ürünleri denemek isteyenler için led spot lamba biçilmiş kaftandır. Birçok çeşidi bulunan spot lambaları aynı zamanda güç tasarrufu sağlayarak bütçenize katkı sağlar. Kolay monte edilebilir led spot lambalarını birçok seçeneğiyle birlikte ve uygun fiyatlarıyla dilediğiniz yerde rahatça kullanabilirsiniz. El feneri ve ışıldak fiyatları kullanım alanları, boyutları, ağırlığı, güç tasarrufu, aydınlatma gücü gibi birçok özelliğe bağlı olarak farklılık gösterir.

Anahtarlığınıza takılabilen minik bir el feneri yalnızca kapı açmanıza yardımcı olurken gücü yüksek led bir ışıldak koca bir stadı aydınlatmanıza yarayabilir. Taşınabilir güçlü bir ışığa sahip olmanızı sağlayan el feneri ve ışılsak fiyatları birbirinden farklıdır. El feneri fiyatları aynı boyut ve görünüme sahip olan ürünler de dahi farklılık gösterebilir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi parlaklık farkıdır. İçerinde bulunan ampulün kalitesi, pil ve devre teknolojisinin gelişmiş olması ürünün fiyatını artırır. Bunun yanı sıra dayanıklılık da fiyata etki eden bir özelliktir. Yüksek ısıya ve güce dayanabilen malzemelerden yapılmış fenerler sıradan fenerlere nazaran daha pahalıdır. Şarj edilebilir olması yani atık pil probleminizin olmadığı fenerlerin ömrü daha uzun olduğundan fiyatı da doğal olarak daha yüksektir. Kullanım alanı ve özellikleri geniş bir yelpazeye yayılan fener ve ışıldakların fiyat aralığı da buna bağlı olarak oldukça geniştir. Ürünlerin kullanışlı olmasını artırmak amacıyla fenerlere birtakım eklentiler yapılabilir. Örnek olarak silindir şeklinde olan bir fenerin yuvarlanmasını engellemek amacıyla etrafına küçük dayanak kolu yapılması ya da fenerinizi daha güvenden tutabilmek amacıyla fener kılıfı gösterilebilir. Bunlar fenerin fiyatına etki eden aynı zamanda kullanımını kolaylaştıran özelliklerdir.

 

El Feneri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fener ve ışıldak satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler bulunur. Bunlardan en önemli olanları; ebat, ağırlık, malzeme, çalışma süresi, aydınlatma gücü ve pil türüdür. Fener satın almadan önce fenerin hangi amaçla kullanılacağı belirlenmelidir. Fener ve ışıldaklar ihtiyacınıza göre farklılık gösterir. Bu yüzden satın alırken fuzuli paralar harcamamak için kullanım alanınızı iyi belirlemeniz önemlidir. Kitap okumak için tiyatro sahnesi aydınlatması satın almanıza gerek yoktur. Fenerin ya da ışıldağın nasıl açılıp kapandığı önemsiz gibi görünse de seçimleri etkileyen bir faktördür. İttirilerek açılan fenerler genellikle tek başparmakla açılabilir ancak döner başlıklı fenerler iki el yardımıyla açılır. Emniyet kilidinin bulunması fenerin fark edilmeden açılmasını önler. Açık unutulan fenerler gereksiz bir şekilde ısınarak zarar verebilir. Fenerler genellikle plastik ve alüminyum malzemelerinden yapılır. Ancak bazı fenerlerin dayanıklılığını artırmak için dış kısmı paslanmaz çelikle kaplanır. Bu durum sert bir darbeye karşı fenerin zarar görmesini engeller. Fenerler çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda kullanılabilir.

Bu durumda eldiven takan birinin kolaylıkla feneri kullanabilmesi mühimdir. Eldivenle kolay açılması veya modunun kolaylıkla değiştirilebilmesi satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Fener ya da ışıldağınız pil ile çalışıyorsa satın alırken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Fener ve ışıldağa uygun pillerin kolay bulunması, pillerin farkla bir alet gerektirmeden değiştirilebilmesi kullanıcılar için önemlidir. Pil gerektirmeyen şarjlı ışıldak ve fenerler içinse USB kablosu veya priz gerekir. Fenerini suyun altında kullanmak isteyeler için, su altında kalma süresi ışıldak ve fener seçiminde çok önemlidir. Dalışta kullanılan fenerlerin dayanıklı materyaller kullanılarak tasarlanmasına dikkat edilmelidir. Su geçirgenliği yüksek olan fenerlerin aydınlatma gücü düşer ve ışık bulanıklaşır. Aynı zamanda dalış süresi uzun olanların saat olarak uzun süre kullanılabilen fenerler seçmesi de önemli bir konudur. Derinlerde ışığın gittikçe azalması ve tekrar su yüzüne çıkıp inmek zor ve zahmetli bir aktivitedir. Dalış fenerinin kişiyi su altında zor durumda bırakması hayati tehlikelere yol açabilir. Fenerlerin çalışma süresi arama tarama çalışmalarında da önemli rol oynar. Özellikle ormanda gece çalışmalarında fenerinizin çalışma süresinin dolması sizi yarı yolda bırakabilir. Fenerler acil durumlar ve karanlık ortamlar içi elzem araçlardır. Kaliteli ve dayanıklı olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı sağlaması riskli ve tehlikeli durumların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır.  

 

Bazı durumlarda fenerler hayati önem taşır. Bir kaza anında, ani elektrik kesintilerinde, kayıp aramalarında veya doğal afet anlarında yarı yolda kalmamak için sağlam fener ve ışıldaklara ihtiyaç vardır. Aynı zamanda fener ve ışıldaklar günlük hayatta da sık sık kullanılır. Kitap okurken, set sırasında, bir maç anında, yürüyüş yaparken kullandığımız aydınlatma araçları hayatımızı kolaylaştırır. Fenerler aynı zamanda denizde, ormanda havada ve karayolunda mesaj vermeye, sinyal göndermeye ve yol göstermeye yarar. Bazı durumlarda yanınızda fener bulundurmanız zorunludur. Örneğin otomobillerde ve gemilerde led fener bulundurmak mecburidir. Kaliteli, uzun ömürlü, kullanışlı ve rahat fener ve ışıldak modelleri arasında ihtiyaç ve beklentilerinize uygun olanı satın alabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.