x
Bayram tatili nedeniyle siparişleriniz, 15 Nisan'dan itibaren kargoya verilecektir.
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Kaçak Akım Rölesi Çeşitleri

aradiginiz-urun-1.jpg (39 KB)

Kaçak Akım Koruma Röleleri

 

Ev ve iş yerleri başta olmak üzere hemen her binada bulunması gereken kaçak akım koruma röleleri, olumsuz durumlara karşı yaşam alanlarını koruyucu rol oynar.. Röleler, fazdaki akımı nötr düzeydeki akımlarla kıyaslayarak, ikisinin arasındaki kaçak akımı toprağa iletir. Hemen her devrede kayıplar ve izolasyondan ötürü kaçak akım mevcuttur. Kaçak akım röleleri, nötr ile faz arasındaki farkın, belirli bir düzeye eriştiği zamanlarda devreyi keser. Peki, kaçak akım koruma rölesi nedir ve tam olarak ne işe yarar?

 

Kaçak Akım Koruma Nedir?

 

Kaçak akım koruma, genel anlamda röleler sayesinde gerçekleştirilen bir eylemdir. Rölelerin görevi, yalıtım hatalarından dolayı meydana gelen normal olmayan akımları algılayarak, standart değerlerin üzerine ulaşması gibi durumlarda devreyi kesmektir. Kaçak akım koruma röleleri sayesinde, 300 mA'da tesisat (yangın koruma), 30 mA'da ise hayat yani insan koruma fonksiyonları gerçekleştirilir. Otomatik sigorta modelleri de ürünlerimiz arasında yer almaktadır.

 

Kaçak Elektrik Nasıl Tespit Edilir?

 

Gerek iş yeri gerek ev gibi gayrimenkullerde, elektrik açılması veya abonelik taşınması için kiracı veya maliki taraflarından abonelik aktif hale getirilir. Eğer abonelik alınmazsa, kaçak elektrik kullanımı söz konusu olur. Bu kullanımın tespit edilmesi sonucunda ise kullanıcılara ceza kesilir. Motor koruma şalteri modelleri de şalt malzemeler grubumuzda yer almaktadır.

 

Kaçak Akım Koruma Rölesi Fiyatları

 

Her binanın elektrik kullanımı için büyük önem arz eden kaçak akım koruma röle fiyatları uygun aralıklarda seyreder. Kaçak akım koruma rölesi seçimi yaparken, binanın elektrik akımına en uygun olanı tercih edilmelidir. Peki kaçak akım koruma rölesi neden atar? Rölenin enerji kapasitesinin üzerinde bir akım gerçekleştiği zaman şalter atar. Ayrıca kontaktör ürün modellerimiz için de web sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

Kaçak Akım Koruma Rölesi Evlerde Kaç Amperlik Kullanılır?

 

Kaçak akım koruma rölesi bağlantı şeması veya kaçak akım koruma şalteri bağlantı şemasının yer aldığı kaynaklarda evlerde kaç amperlik röleler kullanılması gerektiği ve nasıl bağlanacağı belirtilir. Oldukça dikkat edilmesi ve hassasiyet gösterilmesi gereken kaçak akım koruma röleleri, 10 mA ile 500 mA aralıklarda tasarlanır. İnsan hayatını korumak için yer alan standart 30 mA hassasiyetindeki rölelerin yanı sıra yangınlara karşı koruma sağlayan 300 mA hassasiyetindeki koruma röleleri kullanılır.

 

Kaçak Akım Koruma Rölesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Kaçak akım koruma rölesi seçimine dikkat edilmesi hayati önem taşır. Ancak öncesinde kaçak akım koruma rölesi neden kullanılır sorusuna yanıt vermek gerekir. Röleler, kaçak akıma karşı bir koruma oluşturarak olumsuz sonuçlar doğmasını engellemek amacıyla kullanılır. Şalterin çalışma prensibi, kutup sayısı, rölenin kullanım amacına göre hassasiyeti ve nominal akım değeri gibi faktörler, kaçak akım rölesi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardır. Ayrıca röle satın alırken kaçak akım koruma rölesi yönetmelik maddelerine uygun olup olmadığı da değerlendirilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.