x
14:00'a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoda!
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

starakim-destek-hatti.webp (38 KB)

Ethernet Kablosu Çeşitleri

3 4
Toplam 43 ürün bulunmaktadır.

Ethernet Kablosu Nedir?

Yerel alan ağlarına bağlanma noktasında önemli bir işleve sahip olan ethernet kabloları, özellikle internetten daha fonksiyonel bir şekilde yararlanmak isteyen kullanıcıların tercihi olabiliyor.

 

Ethernet Kablosu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

 

Yerel alan ağlarını, yani LAN'ları bağlamak için kullanılan protokole ethernet adı verilir. Ethernet kabloları ise cihazları bilgisayar, yönlendirici, anahtar gibi yerel alan ağlarına bağlamaya yarayan araçlardır. Ethernet kablosunun iki ucu vardır ve bu iki uç, aynı ağda kullanılmak istenen iki farklı cihaza bağlanır. Kablonun bir ucundaki jak, cihazda yer alan yuvaya yerleştirilerek itilir. Tık sesi duyulduğunda kablonun cihaza tam anlamıyla bağlandığı anlaşılabilir. Kablonun diğer ucu da ikinci cihaza uygun bir şekilde bağlandıktan sonra bir sinyal bulunduğunun anlaşılması için yeşil ışığın görüntülenmesi gerekir.

 

Ethernet Kablosu Fiyatları ve Markaları

 

Ethernet kablosu fiyat seçenekleri belirli kriterlere göre farklılık gösterir. Değişik markalara ait ethernet kabloları farklı fiyatlara sahipken kablonun teknik özellikleri de fiyat skalasını belirleyen diğer bir detaydır. Starakim platformunda marka çeşitliliğinin yanı sıra kullanım alanına uygun olarak tercih edilebilecek kablo çeşitleri de mevcuttur. Buna bağlı olarak farklı fiyat seçenekleri ortaya çıkar. Bu nedenle size dilediğiniz teknik özelliğe sahip ve bütçenize uygun ethernet kablosunu satın alabilme avantajı sunar.

 

Cat5 & Cat6 Nedir? Farkı Nedir?

 

Ethernet kabloları kendi içinde farklı kategorilere ayrılır. Bu kategorilerden ikisi Cat5 ve Cat6'dır. Cat 5 kablo da Cat 6 kablo da kendine özgü avantajlara sahiptir;

ancak kullanım amacına bağlı olarak daha uygun olanı tercih edilebilir. Cat5, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir ethernet kablo çeşididir. Genellikle internet için kullanılan Cat5 kabloda mesafenin en fazla 100 metre olması uygundur. Çünkü 100 metreden daha uzun kablolarda dikkate değer bir performans düşüklüğü ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle Cat5 kablo çeşidinin standart ev kullanıcıları açısından ideal olduğu söylenebilir. Cat5 kablo ile 10/100 Mbps düzeyinde hıza ulaşabilmek mümkündür.

 

Cat5e ise yine karşımıza sıklıkla çıkabilen bir kablo çeşididir. Cat5 kablosunun performans açısından geliştirilmesi sonucu ortaya çıkan bu kablo ile 100/100 Mbps düzeyine varan bir hız performansı elde edilebilmektedir. Cat5 kablo çeşidinde olduğu gibi bu kablo için de ideal uzunluk en fazla 100 metredir. Cat5 ve Cat5e kabloları çevredeki basit sinyallerden bile etkilenebilir ve veri aktarımı konusunda nispeten yetersiz kalabilir. Fakat bu her iki kabloyu da sadece ethernet için değil, diğer veri aktarımlarında da kullanabilmek mümkündür.

 

Cat 6 kablo çeşidi de çoğunlukla internet bağlantısı amacıyla kullanılmaktadır. Fakat yalnızca internet bağlantısı amacıyla değil, bunun yanı sıra güvenlik sistemleri ile telefon sistemlerinde de tercih edilmektedir. Cat5 kablolarının kullanıldığı tüm alanlarda uyumlu bir biçimde çalışabilen bu kablo ile daha yüksek düzeyde hızlara ulaşabilmek mümkündür ve Cat5 kablo ile Cat6 kablo arasındaki temel fark budur. Cat6 kablo kullanımında 10 Gbps‘e ulaşan ciddi bir performans elde edilebilir. Bu kablo çeşidinde de tercih edilmesi gereken maksimum uzunluk 100 metredir. 100 metrenin üzerine çıkıldığında Cat5 kabloda olduğu gibi performans düşüklüğü ile karşılaşılmaktadır. Cat6 kablolarda RJ45 adı verilen konektörler kullanılır. Cat6 kablo çeşidi daha profesyonel kullanım için uygundur.

 

Ethernet Kablosu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ethernet kablo çeşitlerinde en belirgin farkı ortaya çıkaran nokta, büyük ölçüde hız performansıdır. Eğer basit bir kullanım amaçlıyorsanız, Cat5 ya da Cat5e kablo işinizi görecektir. Fakat daha profesyonel bir kullanım düşünceniz varsa, örneğin yüksek oyun performansı hedefliyorsanız Cat6 kablo size daha uygun olabilir. Bu faktörlerin dışında kabloların koruma özelliğine de dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü ethernet kablolarının kullanım ömrünü belirleyen en önemli faktör dayanıklılıktır. Kabloyu eğer dışarıda ve zorlu şartlarda kullanacaksanız, STP özelliğine sahip korumalı kabloları tercih etmelisiniz. Fakat bunun dışında ev ya da ofis içinde kullanacaksanız, UTP özellikli korumasız kablolar da sizin için tatmin edici olabilir. Kablo seçiminde ethernet kartı ve modem ile uyumlu olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü uyum göstermeyen cihazlarda tam performans almanız imkansız olacaktır.

 

Ethernet kullanıcısı iseniz size uygun olan kablo çeşidini belirledikten sonra starakim.com'un farklı fiyat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu kablo çeşitleri dışında daha yüksek performans elde etmek istiyorsanız fiber optik kablo seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Telefon kablosu seçeneklerine de göz atarak avantajlı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.