Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Elektrik Sayacı Nedir?

 

Elektrik sayacı nedir sorusunun cevabı için; bir yerde üretilen veya tüketilen elektrik enerjisi miktarını ölçen ölçü aletine verilen isimdir demek mümkündür. Doğru akım (DA veya DC) veya alternatif akım (AA veya AC) devrelerinde kullanılabilen farklı elektrik sayacı türleri bulunmaktadır. Aslında elektrik sayaçları, bir sistemde birim zamanda (h) tüketilen enerji miktarını (kW) elektronik veya mekanik yollarla ölçen zaman saati olarak nitelenebilir.

 

Elektrik Sayaçları Ne İşe yarar?

 

Elektrik sayaçları, bir sisteme giren veya çıkan enerji miktarının tespitini yaptığı için günümüzde öncelikle faturalandırmada kullanılmaktadır. Bir makine, ev, işyeri veya fabrikanın kullandığı enerji gücünü ölçmek ve buradan elde edilen sonuç üzerinden faturalandırma yapmak elektrik sayacının başlıca işlevi olarak kabul edilebilir.

Bunun yanı sıra bir enerji üretim tesisi veya cihazının çıkışına konulan elektrik sayacı ise oradan elde edilen enerji miktarının bilinmesi bakımından işlev görür.

Ayrıca fiyatlandırmak, faturalandırmak gibi ticari boyutun dışında elektrik sayaçlarının deneysel amaçlı olarak kullanıldığı sistemler de bulunmaktadır. Bu sistemlerde bir makine veya jeneratörün ürettiği veya tükettiği enerjinin teorik hesabının yanı sıra pratikteki karşılığını bulmak için sayaçlar kullanılmaktadır.

 

Monofaze Sayaç Nedir?

 

Genellikle ev gibi tüketimi belli bir gücün üzerine çıkması öngörülmeyen alanlarda kullanılan sayaç tipi monofaze sayaç olmaktadır. Tek faz ile beslenen bu sayaçlara gelen tüm güç aynı fazdan sağlanır. Mekanik veya akıllı elektrik sayacı arasında bu anlamda bir fark yoktur. Her ikisi de monofaze veya trifaze şeklinde çalışıyor olabilir. Makel elektrik sayacı her iki sistemde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Elektrik tesisatları oluşturulurken çizilen projelerde toplam bağlantı gücü hesabı yapılır ve projeye işlenerek onaylanır. Bu değerin anlamı, bu sistemin alabileceği maksimum enerji demektir. Sonrasında tüketim aşamasında bir sözleşme gücü belirlenebilir ancak o değer hiçbir zaman bağlantı gücünü aşamaz ve bağlantı gücü daha sonra değiştirilemez.

 

Trifaze Sayaç Nedir?

 

Trifaze sayaçta gelen akım eşit 3 koldan iletilir. Daha yoğun bir tüketim durumu söz konusu ise monofaze yerine trifaze sayaç ile projelendirme yapılır. 3 katlı bir daire için öngörülen toplam gücün 15 kW olduğunu varsayalım. Bu durumda trifaze sayaca 3 ayrı koldan 5’er kW güç iletilmiş olacaktır. Ancak aynı gücün tek bir koldan beslenmesi durumunda ise sistemin adı monofaze olarak anılacaktır.

 

Monofaze ve Trifaze Sayaç Farkı

 

Monofaze ve trifaze sayaçlar arasında yukarıda anlatıldığı üzere temel fark, güç girişinde olmaktadır. 15 kW gücün tek koldan temin edilmesi monofaze, 5’er kW gücündeki 3 ayrı koldan alınması durumu ise sistemin trifaze olması anlamına gelir. İhtiyaç duyulan gücün fazla olması durumunda sistem üzerindeki yükün bölünmesi ve dolayısıyla hafifletilmesi için kullanılan trifaze sistemlerde planlamanın da doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır.

 

Trifaze akımın beslediği her üç hatta dağıtılan yükün doğru ve dengeli bir şekilde planlanması gerekir. Aksi halde bir fazda düşük kapasite kullanımı söz konusu iken bir başka fazda oluşacak kapasite aşımı, sistem sigortalarının sıklıkla atmasına neden olacak ve iş gücü kayıplarının oluşması kaçınılmaz hale gelecektir.

 

Bunun daha iyi anlaşılabilmesi için basit bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse; 5 kW gücündeki hatlardan ikisinde 2-3 kW güç ile düşük kapasite kullanımı söz konusu iken diğer 5 kW gücündeki hatta yanlış planlama sonucu 8 kW güç tüketen cihazlar bağlanmış ise burada sık sık sigortalar atacak ve pek çok sorun ortaya çıkacaktır. Otomatik sigortalar bu konudaki sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bir çözüm gibi görülse de trifaze sayaçlar bağlanırken gücün uygun şekilde dağıtılması çok önemlidir.

Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.