Sıralama seçin
Toplam 14 ürün görüntüleniyor.

Kontaktör Modelleri

Kontaktör, elektrik akımını yöneten elektromanyetik bir anahtardır. Yüksek elektrik akımları için kullanılır ve uzaktan kontrol edilebilir.

 

Kontaktör Nedir? Nerelerde Kullanılır?

 

Elektrik devresinde bulunan bobine gelen akımı kontrol eden elektromanyetik anahtara kontaktör denir. Peki, kontaktör ne işe yarar? Kontaktör, bobine elektrik geldiğinde açık kontakları kapatır veya kapalı kontakların açılmasını sağlar. Kontaktör, enerji akımının doğru ve yeterli kullanılabilmesi için tercih edilen vazgeçilmez bir sistemdir. Bu nedenle küçük ya da büyük ölçekli birçok işletmede, sanayide, aydınlatma, ısıtma ve soğutma gibi birçok alanda kontaktör kullanılır.

 

Kontaktör Çeşitleri ve Fiyatları

 

Kontaktör çeşitleri, imalat türü ve akım şiddetine göre iki guruba ayrılır. Dolayısı ile kontaktör fiyatları, teknik özelliklere göre farklılık gösterir.

 

İmalat türüne göre kontaktörler çeşitler;

 

  • Elektro-pnomatik kontaktörler
  • Elektromanyetik kontaktörler
  • Basınçlı havalı kontaktörler

 

Akım şiddetine göre kontaktör çeşitleri;

 

  • Doğru akım kontaktörler
  • Alternatif akım kontaktörler

 

Kontaktör Nasıl Bağlanır? Kontaktör Mühürleme Nasıl Yapılır?

 

Kontaktör bağlantısı, kontaktör bağlantı şeması göz önüne alınarak yapılır. Kontaktör bağlantısı için ilk adım sigorta girişinden gelen enerji kablosunun kontaktörün bara kısmına bağlanmasıdır. Sonrasında kontaktörün çıkış kablosu alıcıların ya da motorun girişine bağlanarak kontaktör bağlantısı tamamlanmış olur. Kontaktör bağlanmış bir motorun daimi çalışması istendiğinde mühürleme yapılır. Mühürleme; start ve stop butonu kullanılarak hazırlanmış bir devreleme metodudur. Start ve stop butonları kullanılarak kontaktör bağlantılarında mühürleme yapılabilir. Butona basılıp bırakıldığında akım kesilse de paralel bağlı kontaktan geçen akım, devreyi desteklemeye devam ederek motorun çalışmasını sürdürmesini sağlar. Devrenin durdurulabilmesi için stop butonuna basılması gerekir.

 

Kontaktör Ne İşe Yarar?

 

Anahtar görevi gören kontaktör, açıp kapama hareketiyle enerjinin iletilmesini sağlar. Yüksek akımlar için kullanılan kontaktör, elektrik devresinin açılıp kapanması işine yarar. Aşırı akımı ya da kaçak akım koruma görevi yoktur. Bu nedenle kontaktör ile birlikte elektrik tesisatı döşenirken termik röle, kaçak akım rölesi, motor koruma şalteri, yük ayırıcı ve otomatik sigorta gibi koruyucu devre elemanları kullanılmalıdır.

 

Kontaktör Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kontaktör seçiminde kontaktörün kullanım alanı, çalışma prensibi, işletme akımı, işletme gerilimi, bobin gerilimi, kesilebilecek akım ve kontakların açılıp kapanma ömrü gibi hususlara dikkat edilmelidir. Motor gücü ve yük kapasitesine bağlı olarak kompanzasyon kontaktörler, güç kontaktörleri, mini kontaktör, güç kontaktörleri ya da bara tipi kontaktörler tercih edilebilir. Piyasada birçok model ve türde kontaktör bulunmaktadır. En çok tercih edilenlerin başında Siemens kontaktör, Legrand kontaktör ve Viko kontaktör gibi markalar gelir.

 

Kontaktör, enerji ve elektrik ile ilgili kaliteli birçok ürünü, en güvenilir markaları ve uygun fiyatları Star Akım bünyesinde bulabilirsiniz. Bir Yıldız elektrik-inşaat markası olan Star Akım, uzun yıllardır enerji ve elektrik malzemeleri sektöründe hizmet vermektedir. Uygun fiyatları, hızlı çözümleri, hizmet ve ürün kalitesi bu platformda bulabilirsiniz.

Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.