x
Hafta içi 14:00'e kadar verilen siparişler Aynı Gün Kargoda!
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

starakim-destek-hatti.webp (38 KB)

NYA Kablo Çeşitleri

3 4
Toplam 90 ürün bulunmaktadır.

NYA Kablo Nedir?

 

Alçak gerilim kablosu olan NYA, nem oranının az miktarda bulunduğu iç tesisat alanlarında kullanılan, PVC kaplı tek damarlı, bakır iletken kablolara denir. Elektriğin güvenle taşınması için en önemli ve güvenli araçlardan biridir. Boru içerisinde kullanılması gerekir. Teknik olarak hesaplamaları farklılık gösteren kablolar som ve örgülü gibi farklı çeşitlerde üretilebilir. Kablolar 0,5 – 10 milimetre arası tek telli, 10 – 400 arası da çok telli olarak üretilir. Bu bilinen 2,5 NYA kablo çeşidiyle birlikte 1,5 NYA olanları da bulunur. 2,5 NYA kablonun geçmesi gerekn en yükse akım 21 amperdir. 1,5 NYA kablonun geçmesi gereken akım ise 16 amperdir.

 

1,5 NYA kablolarda fazla uzun kablo kullanılmaması önemli bir faktördür. NYA genellikle 6 mm'lik kabloların tercih edildiği binaların ana panolarında karşınıza çıkar. 4mm’lik olanları da panolarda ara bağlantılar için kullanılabilir. Sabit dağıtım tabloları ve iç tesisat işlerinde kullanılır. NYA kablo, dağıtım tablolarının içerisinde bulunan bağlantılarda da çok sık kullanılır. Sıva ve sıva altında kullanılan kablo, hafif ve normal işletme koşullarına uygundur. İşyerinizde boru ve iç tesisatlar için güvenle kullanacağınız NYA kablo, size kullanım konforu sağlar. Kullanacağınız kablodan tam performans alabilmek için kullanım amacını belirledikten sonra kesitini belirlemelisiniz.

 

NYA Kablo Fiyatları

 

NYA kablo özellikleri ile pek çok kullanım alanına sahiptir. Güvenlik açısından da risk oluşturmayan kablo, işletmeler tarafından çok fazla tercih edilir. Kablo fiyatı belirlenirken karşımıza birçok kriter çıkar. Kablo çeşitleri arasında da fiyat farklılıkları oluşabilir. NYA, NYAF ve NYM modelleri teknik özellikleri ve kullanım alanları bakımından farklılık gösterdiği için fiyatları arasında da fark olabilir. NYA kablonun fiyatları; kablonun ekstra özelliklerine, kalitesine, rengine, kullanım amacına, markasına, satıldığı mağazaya, kablonun kesitine ve fonksiyonel teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Kablonun uzunluğu, kablonun kalınlığı, kaç milimetre alan için kullanılacağı ( çok telli mi yoksa tek telli mi kullanılacağı) ve kaç volt değerinde çalıştırılacağı gibi kriterler fiyatı belirlemede oldukça önemlidir. Ürünün kaç amper çekeceği de fiyata etki eden bir unsurdur. 2,5 ve 1,5 NYA kablo olarak fiyatlandırma yapılır. Elektrik tesisatlarında sıklıkla tercih edilmesinin sebebi tek damarlı ve uygun maliyetli olmasıdır. Kullanım amacınıza göre, doğru kesitteki kabloyu avantajlı fiyat seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

 

NYA Kablo Özellikleri

 

Oldukça uzun ömürlü olan NYA kabloları, sunmuş olduğu avantajlar ile güvenle kullanılabilir. İzoleli, kılıfsız ve PVC kaplı olarak tasarlanır. Boru içerisinde kullanıma uygun olduğu kablonun yapısından anlaşılır. Tek telli ve damarlı iletken kesitlere sahip kablo, 70 derece iletken sıcaklığına dayanabilir. Anma gerilimi açısından dikkat çeken kablo, 160 dereceye kadar kısa devre sıcaklığına dayanır. Kablo belirlenen normal durumlarda 300 ile 500 V ve 450 ile 750 V değerlerini taşır. Yüksek sıcaklıklarda güvenlik açısından önemli bir yeri vardır. Bu sayede olabilecek elektrik kaçaklarının da önüne geçer.

 

İnce ve esnek yapıya sahip kablo farklı renkleri ile birçok alanda kullanılır. Fazlar için kahverengi, kırmızı ve siyah, toprak alanlarda sarı ve yeşil, nötr için ise mavi renkli kablolar fonksiyonel özellikler taşır. Sağlam yapısı ile uzun ömürlüdür. 1,5mm, 2,5 mm, 4 mm, 6mm, 10 mm ve 16 mm tek damarlı telli kesitleri bulunur. Tek damarlı iletken çeşitleri kuru alanlarda ve kapalı yerlerde tercih edilir. Anma gerilimi 1000 volttur. (U=100V) NYAF kablo modelleri ise NYA kablo modellerine yapı olarak benzese bile bazı teknik özellikleri ve kullanım alanları ile birbirinden ayrılır. NYAF kablo, çok telli ve daha ince bakır iletkenlerden oluşur. Hareketli cihaz bağlantılarında, kumandaların terminal bağlantılarında kullanılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.