Blog

Alçı Nasıl Yapılır?

14 Temmuz 2020

Alçı taşı adı verilen maddenin, yüksek sıcaklıkta pişirilerek toz haline getirilmesiyle alçı malzemesi oluşturulur. Alçı, suyla karıştırıldığında hızlı bir şekilde donma özelliğine sahiptir. Alçının kullanılacağı alana göre, karışıma eklenecek su ve alçı miktarı değişiklik gösterebilir. Kullanılan miktarlar, sıvanın sertliğini belirler. Alçı, hızlı bir şekilde donması ve kullanım amacına göre karışım oluşturulabilmesi sayesinde, farklı alanlarda kullanılabilen bir yapı malzemesidir.

Bluetooth Kulaklık Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

14 Temmuz 2020

Bluetooth günümüzde çokça tercih edilen kablosuz bir bağlantı yöntemidir. Verileri karışan, yer kaplayan, hoş gözükmeyen kablolar yerine kısa mesafe radyo frekansları iletir. Bluetooth'un kullanım alanının artması ile birlikte cihazlar arası bluetooth bağlantısının nasıl yapılacağı da gündeme gelir. Kullanımı oldukça konforlu olan bluetooth kulaklıklarınızı bilgisayarınıza bağlamak oldukça kolaydır. Bu kulaklıkların, Windows işletim sistemli cihazlar ve macOS işletim sistemli cihazlar özelinde farklı şekilde bağlantı ayarları bulunur. İşte Windows ve IOS işletim sistemine sahip bilgisayarları bluetooth kulaklıklar ile bağlamanın yöntemleri!

Pako Şalter Nedir?

14 Temmuz 2020

Pako şalter, döndürmenin sağladığı etki ile çalışan elektromanyetik bir anahtardır. Pako şalter marifeti ile elektrik enerjisi, bir yerden başka bir yere aktarılır. Bu şalter türü, enversör şalter olarak da isimlendirilir. Tam olarak bir mil ve kol yardımı ile döndürülür. Bu döndürmenin sağladığı etki ile elektrik enerjisi bir yerden başka bir yere transfer edilmiş olur. Kolun döndürülmesi sonucu üzerinde yer alan kontak anahtarın konumu değişir. Pako şalterler, düşük güçle çalışan elektrikli cihazların çalışıp durdurulmasında yükün enerjisini artırmak ve izolasyonu sağlamak maksadıyla, kumanda devresinde yer alan butonların görevini üstlenir. Bu şalterler;

 

  • Yıldız üçgen ve doğrudan yol verme devrelerinde motorun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini iletmek,
  • Motor kumanda devrelerinin işleyişinde motora akım göndermek,
  • Elektrik motorlarının geri ve ileri envertör olarak faal hale getirmek,
  • Ölçüm devrelerinin ölçüm anahtarı görevini yerine getirmek,
  • Çift devirli motorları kumanda etmek,
  • Kumanda devrelerinde enerjinin yönünü belirlemek, gibi amaçlar için kullanılır.

 

Pako şalterler, 8 kutba kadar ve en fazla 200 ampere kadar üretilirler. Pako şalter ve yük ayırıcı, birbirinden farklı kavramlardır ve birbirine karıştırılmamalıdır. Yük ayırıcılar daha çok 0-1 olarak çalışır ve yüksek gelen akımları izole etmek maksadıyla kullanılır. Pako şalterler ise yük ayırıcılardan daha çok konumda çalışır ve her konumda elektriğe farklı bir yön verir.

Ayrıca kontaktörden de pek çok konuda kesin biçimde ayrılır. Bu cihazların ikisinde de elektriğin yönlendirilmesi söz konusudur. Fakat pako şalter elle komuta edilirken kontaktör, bobine elektrik geldikten sonra elektriği yönlendiren bir cihazdır. Özetle kontaktörün çalışması için ayrıca elektrik enerjisine ihtiyaç duyulur.

Duman Dedektörü Nasıl Kapatılır?

14 Temmuz 2020

Duman dedektörleri; son dönemde evlerden okullara, hastanelerden alışveriş merkezlerine kadar birçok yerde kullanılan ve temel olarak yangını önlemeye yönelik geliştirilmiş cihazlardır.

Özellikle sigaranın kapalı mekânlarda kullanımının yasaklanmasından sonra bu cihazlar caydırıcılık noktasında önemli bir işleve sahip olmuştur. Oluşabilecek tehlikelerde yangını önlemenin ilk basamağı duman detektörü olarak kabul görür. Nitekim duman dedektörü tehlikeyi ne kadar erkenden tespit eder ve sesli ikazda bulunursa yangına müdahale de o kadar hızlı olur. Bu sayede yangından kaynaklı oluşabilecek can ve mal kaybı ihtimali de en aza indirilmiş olur.

Zaman Saati Nasıl Ayarlanır?

14 Temmuz 2020

Fotosel sensörlere ihtiyaç duymaksızın gerçek zaman saatine göre çalışan ve belirli zaman aralıklarında aydınlatma sistemini kontrol eden özel zaman rölelerine zaman saati adı verilir. Bu tür saatlerin istenilen zaman aralıklarında aydınlatma kontrolü sağlayabilmeleri, ihtiyaç olmayan zaman aralıklarında oluşan enerji kaybını engellediği için enerji tasarrufu sağlar. Her ne kadar zaman saatleri aydınlatma sistemlerinin kontrol mekanizmasında önemli bir yere sahip olsa da, belirlenen zaman aralıklarında tarımsal sulama, park-bahçe sulama, reklam tabelaları ya da sokak aydınlatmaları kontrol sistemlerinde de yine aynı fayda için kullanılabilir.

 

Ayarlanan süre aralığında kontaklarından çıkış veren elektriksel bir malzeme olan zaman saatleri ikiye ayrılır: Mekanik zaman saati ve dijital zaman saati. Bu tür saatler aynı zamanda legrand zaman saati ve astronomik zaman saati isimleri ile de bilinirler.

 

Mekanik zaman saatlerini dakika ve saniye seviyesinde ayarlamak mümkün değildir. Genellikle + / - 5 dakika sapmalar olabilir. Buna karşın dijital zaman saatleri ise haftalık olarak programlanabilir ve istenilen gün, saat, dakika ve saniye aralığında hassasiyetle çalışabilir.

Çit Nasıl Yapılır?

14 Temmuz 2020

Bahçe ile uğraşan ya da kendi özel arazisi olan herkes sahip olduğu alanı çitler ile çevirerek o alanı korumaya ve sahipli olduğunu bildirmeye çalışır. Özellikle bahçenizde meyve ya da sebze yetiştiriyorsanız ve evcil hayvan besliyorsanız onları korumak için bahçeye çit çekmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu sebeple bahçenize yabancıların girişlerini engellemek için özel çit sistemleri kullanmanızda fayda vardır. Tel örtü çitler her türlü hava koşullarına karşı dayanıklı olması nedeniyle uzun yıllar kullanılabilecek bir yapıdadır. Çit üretiminde kullanılan çitlerin aşınmasını ve yıllar içinde paslanmasını engelleyen kaplama çeşitleri kullanılmaktadır. Çitlerin ise çeşitleri bulunmaktadır. Kurulumu kolay olan tel örgü çitlerin 2 çeşidi bulunmaktadır.

 

Bu çitler aşağıdaki şekilde ikiye ayrılır:

 

  1. Beton destekli tel örgü çit
  2. Boru destekli tel örgü çit

 

Bu iki çit modelinin de kurulumları birbirlerine benzerlik göstermektedir. Bahçeye Tel Örgü Nasıl Çekilir başlığında kurulum işlemlerini detaylandıracağız. Önce bahçe çitlerinin nasıl yapıldığına göz atalım ve bahçe çiti nasıl yapılır sorusunun cevabını bulalım.

60x60 Led Panel Sıva Üstü Montaj Nasıl Yapılır?

14 Temmuz 2020

Led paneller öncelik alanı tavan aydınlatmasıdır. Firmaların daha iyi reklam yapması için de kullanılan led paneller, kaliteli olmalarından dolayı firmalar için en mantıklı tercihtir. Aydınlatma aracı olarak kullanılan led paneller birçok teknolojik araçta da kullanılır. Geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasından dolayı birçok firma tarafından led panel hizmeti verilir. Boyutlarına göre sınıflara ayrılan paneller ofis, okul ve ev gibi alanlarda kullanılabilir. Boyut seçimleri konusunda özgürlük alanı sağlayan çeşitlerin sayısı oldukça fazladır. Dekoratif bir ürün olan led panellerin renk seçenekleri beyaz ve gün ışığı olarak ikiye ayrılır. Beyaz olanlarında 6400 K, gün ışığı rengine sahip olanında ise 3200 K değerine sahiptir. Led panellerin güç seçenekleri başlıca 25 watt, 54 watt ve 36 watt şeklindedir. 60x60 led panel enerji çok düşük enerji tüketiminden dolayı tasarrufu sağlarken güzel bir ışıklandırma ile ortamı aydınlatır.

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Nedir?

01 Temmuz 2020

Günümüzde hemen her alanda kullandığımız kablolar elektrik enerjisinin emniyetli bir şekilde iletimini sağlamaktadır. Güvenli yaşam alanlarının oluşturulmasında kablonun kullanım alanının belirlenmesi kadar kablo üretiminde kullanılan materyaller de önem arz eder. Bu noktada yanmaz kablo nedir sorusu gündeme gelir.

 

Dezenfeksiyon uygulamalarından elektrik lambalarına kadar pek çok alanda kullanılan halojenler, kimyasal tepkimeye yatkın ametallerdir. Halojen içeren kablolar, ısı ile etkileşime girdiğinde karbonmonoksit, karbondioksit ve hidroklorik asit gibi zararlı gazlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple halojen içerikli malzemeden üretilen kablolar olası bir yangın durumunda insan sağlığı için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

 

Çoğunlukla yanmaz kablo olarak adlandırılan Halojen Free kablolar ise tehlikeli ametalleri içermeyen malzemelerden üretilmektedir. Halojen Free kablolar, Polivinil klorür (PVC) kabloların yangın sırasında çıkarmış olduğu siyah dumanı ve zehirli gazları üretmemektedir. Aynı zamanda yanmaz kablo özellikleri arasında ısı salınımını azaltarak alevlerin yayılmasını engellemesi ön plana çıkmaktadır.

 

İnsanların yoğun olarak bulunduğu, yüksek katlı binalar, fabrikalar, alışveriş merkezleri, sinema salonları, eğitim kurumları ve hastaneler gibi alanlarda halojenden arındırılmış yanmaz kablolar kullanılmalıdır.

TTR Kablo Nedir?

30 Haziran 2020

 

Kablo türleri, kullanım alanlarına göre farklılık gösteren malzemelerdir. Bu kapsamda kullanılacak yere göre kablonun nitelikleri de değişiklik gösterir. "TTR kablo nedir?" sorusu da elbette bu noktada hemen öne çıkmaktadır. Evlerimizde kafamızı çevirdiğimiz her yerde TTR kablo gördüğümüzü söylersek, herhalde pek de mübalağa yapmış sayılmayız. Dış yapısı itibariyle PVC kaplamalı olan TTR kablolar, ince bakır telden imal edilir. PVC izolasyonu sayesinde güvenli kullanım imkânı sunan TTR kabloların genellikle evde kullanılan malzemelerde kullanıldığına şahit oluruz. Bir elektrik tesisatında TTR kablonun kullanılabilmesi için mekanik zorlamanın mümkün olduğu kadar az düzeyde olmasına dikkat edilir. 

Kablo Nedir?

15 Haziran 2020

Elektrik akımının veya elektriksel işaretlerin iletiminde kullanılan, zaman zaman iki elektronik cihazı birbirine bağlayan, temelde yalıtkan ve iletken olmak üzere iki kısımdan oluşan yapılar, "kablo" olarak adlandırılır. İletken kısım, tek bir telden veya örülmüş birçok telden oluşabilir. İletken kısımda kullanılan teller bakır veya alüminyum olabilir. Bu, genel anlamda materyal kablonun kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Yalıtkan kısımlar da farklı materyallerden oluşabilmektedir.

1 2 3 4
Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.