200 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
x

Blog

Yanmaz Kablo (Halojen Free) Nedir?

01 Temmuz 2020

Günümüzde hemen her alanda kullandığımız kablolar elektrik enerjisinin emniyetli bir şekilde iletimini sağlamaktadır. Güvenli yaşam alanlarının oluşturulmasında kablonun kullanım alanının belirlenmesi kadar kablo üretiminde kullanılan materyaller de önem arz eder. Bu noktada yanmaz kablo nedir sorusu gündeme gelir.

 

Dezenfeksiyon uygulamalarından elektrik lambalarına kadar pek çok alanda kullanılan halojenler, kimyasal tepkimeye yatkın ametallerdir. Halojen içeren kablolar, ısı ile etkileşime girdiğinde karbonmonoksit, karbondioksit ve hidroklorik asit gibi zararlı gazlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple halojen içerikli malzemeden üretilen kablolar olası bir yangın durumunda insan sağlığı için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

 

Çoğunlukla yanmaz kablo olarak adlandırılan Halojen Free kablolar ise tehlikeli ametalleri içermeyen malzemelerden üretilmektedir. Halojen Free kablolar, Polivinil klorür (PVC) kabloların yangın sırasında çıkarmış olduğu siyah dumanı ve zehirli gazları üretmemektedir. Aynı zamanda yanmaz kablo özellikleri arasında ısı salınımını azaltarak alevlerin yayılmasını engellemesi ön plana çıkmaktadır.

 

İnsanların yoğun olarak bulunduğu, yüksek katlı binalar, fabrikalar, alışveriş merkezleri, sinema salonları, eğitim kurumları ve hastaneler gibi alanlarda halojenden arındırılmış yanmaz kablolar kullanılmalıdır.

TTR Kablo Nedir?

30 Haziran 2020

 

Kablo türleri, kullanım alanlarına göre farklılık gösteren malzemelerdir. Bu kapsamda kullanılacak yere göre kablonun nitelikleri de değişiklik gösterir. "TTR kablo nedir?" sorusu da elbette bu noktada hemen öne çıkmaktadır. Evlerimizde kafamızı çevirdiğimiz her yerde TTR kablo gördüğümüzü söylersek, herhalde pek de mübalağa yapmış sayılmayız. Dış yapısı itibariyle PVC kaplamalı olan TTR kablolar, ince bakır telden imal edilir. PVC izolasyonu sayesinde güvenli kullanım imkânı sunan TTR kabloların genellikle evde kullanılan malzemelerde kullanıldığına şahit oluruz. Bir elektrik tesisatında TTR kablonun kullanılabilmesi için mekanik zorlamanın mümkün olduğu kadar az düzeyde olmasına dikkat edilir. 

Kablo Nedir?

15 Haziran 2020

Elektrik akımının veya elektriksel işaretlerin iletiminde kullanılan, zaman zaman iki elektronik cihazı birbirine bağlayan, temelde yalıtkan ve iletken olmak üzere iki kısımdan oluşan yapılar, "kablo" olarak adlandırılır. İletken kısım, tek bir telden veya örülmüş birçok telden oluşabilir. İletken kısımda kullanılan teller bakır veya alüminyum olabilir. Bu, genel anlamda materyal kablonun kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Yalıtkan kısımlar da farklı materyallerden oluşabilmektedir.

NYA Kablo Nedir?

12 Haziran 2020

Alçak gerilim kablosu olan NYA, PVC kaplı, izoleli ve kılıfsız olarak tasarlanır. Som veya örgülü olarak üretilen NYA kablo çeşitlerinin teknik detayları farklılık gösterir. Kablo 0,5 ile 10 milimetrekareye kadar tek telli, 10 ile 400 milimetrekareye kadar da çok telli olarak üretilir. Normal ve hafif işletme koşullarına uygun olan kablo, sıva ve sıva altında da kullanılır. Bazı kullanım alanları açısından NYY kablo modellerine benzeyen NYA kablo çeşitleri, nem oranının önemli ölçüde az olduğu iç tesisat alanlarında değerlendirilir. Tek damarlı iletken kablo modeli, kapalı ve kuru yerler ile dağıtım panolarında oldukça işlevseldir. Kablonun yapısı gereği, boru içine uygun bir kullanıma sahip olduğu açık bir şekilde görülür. En fazla 70 derece iletken sıcaklığına dayanan tek telli ve damarlı iletken kesitlerine sahiptir. 160 dereceye kadar kısa devre sıcaklığına dayanan kablo çeşidi, anma gerilimi açısından da oldukça dikkat çekicidir. Kablonun belirlenen normal şartlar altında 300 ve 500 V ile 450 ve 750 V değerlerini taşıdığı görülür. Yüksek sıcaklık gerektiren durumlarda güvenlik anlamında önemli bir yeri olan kablo, olası elektrik kaçağı durumlarının da önüne geçer. İçerisinde yer alan bakır iletken tel ile sorunsuz iletim sağlayan NYA kablo çeşitleri, su olmayan ortamlarda faydaları sebebi ile sıklıkla tercih edilir. Kablo türleri ince ve esnek yapısı, farklı renkleri ile pek çok alanda kullanılır. Fazlar için siyah, kahverengi ve kırmızı, nötr için mavi, toprak alanlarda ise sarı ve yeşil NYA kablolar fonksiyonel özelliklerini sergiler. Özelliklerinin sunduğu avantajlar ile güvenle kullanabileceğiniz NYA kablo modelleri, oldukça uzun ömürlüdür

N2XH Kablo Nedir?

10 Haziran 2020

Öncelikle kablonun adının neden N2XH olduğundan bahsetmek uygun olur. Burada ifade edilen harf ve rakamın temsil ettiği bir anlam vardır. N2XH kablonun ismindeki N, VDE standardına göre ürünün üretildiğini, 2X, XLPE izolasyonlu bir ürün olduğunu, H ise halojen içermeyen kılıfa sahip olduğunu ifade eder. Tek veya çok telden üretilen bakır iletkenden yapılmış N2XH kablo, özel sentetik yalıtkanlı ve özel sentetik dış kılıfa sahiptir.

 

Dayanıklı olması sebebiyle, yapısı önem arz eden ve güvenliğin ön plana çıktığı mekânlarda yaygın olarak kullanıldığını söyleyebileceğimiz N2XH kablolar, evlerden ziyade büyük projelerde kullanılır. Çünkü evlerin elektrik tesisatları çok uzun ölçülerde değildir. Ayrıca yüksek akım çekme durumu evlerde oluşmaz.

Potansiyometre Nasıl Bağlanır?

29 Mayıs 2020

Potansiyometre, devrelerde kullanılan dirençtir, güçlü ve yüksek akım değeri olan elektronik devresine bağlanan potansiyometrelere ise reosta adı verilir. Kontrol edilebilir özelliği ile diğer direnç çeşitlerinden ayrılır. Kontrol gerektiren devrelerin birçoğunda bulunan potansiyometre, elektroniğin 3 bacaklı temel devre elemanlarından biridir, çevrilerek yönü kontrol edilebilir. Direncin üzerine eklenen ok işareti ile sembolize edilir. Sembol, direnç değerinin anlık olarak kontrol edilebildiği anlamına gelir. 

Sigorta Nasıl Bağlanır?

29 Mayıs 2020

Sigorta; devreden geçen akımın yüksek değerlere çıkması durumunda elektriğin geçişini engelleyerek devreye bağlı alıcıların, devre elemanlarının ve ev aletlerinin hasar görmesini engelleyen koruma elemanıdır. Devreden geçen yüksek akım engellenmezse ev aletlerinin elektrik aksamlarında hasarlara ve ayrıca büyük yangınlara da sebep olabilir. Kısacası sigorta, evlerimizdeki elektrikli aletler için elektrik akımını kontrol edebildiğimiz bir anahtar olarak düşünülebilir. Sigortayı dış etkenlerden koruyan ve içinde tutan bölüme ise sigorta kutusu denir. Sigorta kutuları, olası acil müdahaleler için dış kapılara yakın yerlere monte edilmelidir. Sigorta kutusunun kapağının açılmasını engelleyebilecek eşyalar önünde bulunmamalıdır. Dolap içlerine monte edilmemelidir. Yanı sıra çocukların ulaşamayacağı ve su baskını gibi risklerde sudan korunabilecek yükselikte olmalıdır. İdeal sigorta kutusu yüksekliği 160 cm ile 190 cm arasındadır.

Vavien Nedir?

28 Mayıs 2020

Vavien anahtar, aydınlatma sağlayan bir lamba veya bir grup lambanın elektrik bağlantısının iki farklı anahtar yardımı ile açılıp kapanmasını sağlayan elektrik devresidir. Vavien anahtarlar genel olarak DC veya AC elektrik kaynağı ile beslenir. Vavien anahtarların bağlantısının yapılması için iki ortak kutbun kontak uçlarından birbirine bağlanması gerekir.

Topraklama Çubuğu Nedir?

28 Mayıs 2020

 

Bir bölgede kullanılan bütün elektronik cihazların metal kısımlarının farklı sebeplerden dolayı elektrik akımına maruz kalmaları durumunda, metal uçlara bağlanmış iletkenler sayesinde elektrik enerjisinin toprağa iletilmesi işlemine "topraklama" denir. Yasal bir zorunluluk olan topraklama, aynı zamanda elektriksel sistemlerin bozulmadan uzun süre çalışmasını sağlar ve can güvenliğini kontrol altına alır. Bu yüzden, gerilimin sıkça değiştiği ve topraklama gereken yerlerde, topraklama çubukları kullanılır.

Kapı Otomatiği Nasıl Bağlanır?

04 Mayıs 2020

Kapı otomatiği, bir veya birden çok daireye sahip binalarda ana giriş kapısını tek bir tuş kullanarak otomatik olarak açmak için kullanılan devre elemanıdır. Kapı otomatiği genel olarak, iki adet besleme ucu, nüve, bobin, palet, kurma kolu, hareketli mandal ve kapı otomatiği yayından oluşur. Klemens yardımıyla bağlanan besleme uçları bobine AA 8-12 Volt elektrik taşır. Bobinin üzerinde yer alan hareketli mandal, besleme uçlarından bobine AA 8-12 Volt elektrik ulaşmasının ardından bobinde oluşan mıknatıslanma yardımıyla (elektromıknatıs) hareket eder. Mandalın hareketi, daha önceden kurulu olan kapı otomatiği yayının atmasını sağlar. Atan yay ise kilit sistemini çekerek kapıyı açar. Kapı otomatiğinin çalışma prensibi; elektrik enerjisinin yardımıyla yayın atılmasını, dolayısıyla da kapının açılmasını sağlamaktır. Bazı kapı otomatiklerinin üzerinde kırmızı renkli bir buton yer alır. Gerekli durumda bu butona basarak kapı kilidini rahatlıkla açabilirsiniz.

 

Apartman veya diğer bina ana giriş (ortak) kapılarının hem ısı kaybı hem de güvenlik açısından gerekli olmadıkça da kapalı tutulması gerekir. Bu amaca yönelik olarak kapılar, genelde hidrolik bir kol düzeneği sayesinde kendiliğinden sürekli kapalı tutulur. Güvenlik için her ne kadar sesli veya görüntülü diafon kullanılsa da kapının sürekli kapalı olması güvenliği çok daha iyi sağlar. Evinize gelen kişilere dış kapıyı otomatik olarak açabilmenizi sağlayan elektrikli parçaya ise kapı otomatiği tesisatı denir.

1 2 3 4
Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.