Blog

Şalter Neden Atar?

30 Ağustos 2021

Günümüzde elektrik kullanımı, hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumdadır. Özellikle elektrik sigortası kullanımı son günlerde hızla artmaktadır. Peki şalter tam olarak neden atar, attığında neler yapmalıyız? Bu gibi kritik soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için detaylı olarak derledik.

 

Yaşanılan ortamda sürekli şalter atması, sigortaya çok fazla yüklenildiğini anlatabilir. Birden fazla, yoğun güç isteyen araçların aynı anda kullanılması, şalter atmasına neden olabilecek sebepler arasındadır. Özellikle fazla akım isteyen ürünlerin uzun süreli çalışması ve aynı anda görev yapması da şalteri attırabilir. Ayrıca ortamda bozuk cihazların kullanımı da şalter alanında problemler ortaya çıkarmaktadır. Eski ürünler kadar yeni alınan ürünlerde de bozuk veya arızalı kullanımlar ne yazık ki belli sorunlar çıkarabilir. Diğer yandan elektrik sigortasının yanlış yere monte edilmesi de farklı bir neden arasında gösterilebilir. Doğru olmayan ampere takılan sigorta, şalter atmasına ve konforsuz kullanıma sebep olmaktadır. Evlerdeki prizlere çevreden gelen darbeler, sıvı girişleri, keskin metal aletlerle girişin bozulması gibi etkenler de şalter atmasına neden olmaktadır.

Cam Rüzgârlığı & Cam Rüzgârlığı Nasıl Takılır?

30 Ağustos 2021

Cam rüzgârlığı, araçlarda kullanılan ve işlevsel olmasının yanında araca estetik bir görünüm kazandıran aksesuarlardan biridir. Aracın içerisine sert rüzgârın girmesini engelleyen bu aksesuar, günümüzde birçok araç sahibi tarafından tercih edilmektedir.

 

Oto aksesuar ürünleri, günümüzde insanların en fazla alışveriş yaptığı sektör alanlarından biri halini almıştır. İnsanlar bu ürünleri satın alarak işlevsel bir kullanımın yanında araca şık bir görünüm kazandırmayı da hedefler. Kimi ürünler aracı çok daha konforlu bir görünüme kavuştururken kimileri de araca zarif bir görünüm kazandırır. Cam rüzgârlığı ürününde ise her iki işlevinde yerine getirildiğine şahit olabilirsiniz. Yani araç söz konusu ürün ile zarafet kazanırken bir yandan da rüzgârı kesmesi ile kullanıcının daha uygun bir ortamda araç kullanmasını sağlar.

Silikon Nasıl Sökülür?

30 Ağustos 2021

Silikon, hayatımızı kolaylaştıran, tamirat ve tadilat gibi işler başta olmak üzere çoğu yerde kullanılan çok önemli ve özel bir materyaldir. Ancak bununla birlikte bu kullanışlı malzeme, zaman zaman küçük problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bunlardan en önemlisi, bulaştığı veya uygulandığı yüzeylerden sökülmek istendiğinde onu temizlemenin pek de kolay olmamasıdır.

 

Silikonun sökülmesi gereken yer ile sökme yöntemleri arasında büyük farklılıklar olabilir. Bu sebeple sabit bir reçete verip her durumda aynı reçetenin uygulanmasını önermek gerçekçi olmayacaktır. Silikonu bir kumaştan sökmek ile bir camdan veya seramikten sökmek ya da bir otomobil aksesuarındaki taşmayı gidermek tamamen aynı yöntemlerle mümkün olmaz. Aynı yöntemlerin her malzeme için aynı şekilde kullanılması, geri dönüşü imkânsız hasarlar bırakabilir. Dilerseniz gelin şimdi farklı zeminlerde ve durumlarda neler yapılması gerektiğini adım adım anlatmaya başlayalım.

Çekmece Rayı & Çekmece Rayı Montajı

30 Ağustos 2021

Çekmece rayı, çeşitli cins ve ebatlarda üretilen, çekmecenin bir mekanizma üzerinde kolay hareketini sağlayan bir malzemedir. Söz konusu malzeme, çekmeceli dolap ya da komodin gibi eşyalarınızı işlevsel şekilde kullanmanızı sağlar. 

 

Piyasadaki çekmece raflarına baktığınızda çok farklı model ve işlevde ürünlerin satıldığını görebilirsiniz. Kimi raf sistemleri klasik tekerli modeller olurken kimileri ise frenli ya da teleskopik modeller olabilir. Her çeşit raf sisteminin görevi, çekmecenin kolay açılıp kapanmasını sağlamaktır. Fakat insanların hayatını kolaylaştırma kapsamında gelişmiş modellerin piyasaya sürüldüğünü görebilirsiniz. Star Akım farkıyla son derece modern çekmece rafı modellerini bütçe dostu fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

30 Ağustos 2021

Günümüzde çoğu arabada çeşitli amaçlarla cam filmi kullanılmaktadır. Bazı kullanıcılar zararlı güneş ışınlarından korunmak için, kimi kullanıcılar gizlilik ve özel alanın korunması gibi amaçlarla cam film kullanımını tercih etmektedir. Zamanla cam filmi kullanımı eskiyebilir, hasar görebilir veya görevini yapamaz hale gelebilir. Bu gibi durumlarda cam filmi sökmeniz ve isterseniz yenisini takmanız gerekir. Arabalardaki cam filmlerinin hangi tekniklerle söküldüğüne gelin daha yakından bakalım.

Matkap Ucu Nasıl Takılır?

12 Temmuz 2021

Matkap ucunu takmanın iki farklı yöntemi vardır. İlk yöntemde matkabın mandren ismi verilen bölümünün saat yönünde çevrilerek tırnakların açılması sağlanır. Bu aşamada matkap ucu tırnakların arasına takılarak mandren saat yönünün tersine sıkılır. İyice sıkıldıktan sonra matkap kullanıma hazır hale gelir. Diğer yöntem ise mandreni el ile gevşetip sıkıştırmak yerine makineyi çalıştırmak suretiyle matkap ucunun takılmasını sağlamaktır. Bu işlem son derece pratiktir.

 

Matkap ucu takma yöntemlerinden ikincisi uygulanırken mandren hafifçe tutulmalıdır. Makinenin ayar düğmesi sağa doğru çevrilir. Bu aşamada tırnakların açıldığı görülür. Tırnakların açılmasını müteakip matkap ucu mandrene yerleştirilir, ayar düğmesi sola çevrilerek tetiğe yavaşça basılır. Bu sayede matkap ucu sıkıştırılmış olur. 

Çelik Dübel Nasıl Takılır?

12 Temmuz 2021

 İki yüzeyi birbirine bağlama görevini üstlenen bağlantı elemanına "dübel" denir. Dübelin en çok kullanıldığı alanlar; taban, tavan ya da duvar bölümleridir. Bu tür yüzeylere bir malzemenin sabitlenmesi için dübellerden istifade edilir. Dübeller, malzeme çeşidi ve taşıma kapasitesi göre de isimlendirilir. Söz konusu dübel çeşitlerinden biri de çelik dübellerdir.

Banyo Havalandırma Fanı Nasıl Takılır?

12 Temmuz 2021

Güçlü pervane sistemine sahip olan banyo havalandırma fanları, banyoda hava sirkülasyonu sağlayarak ortamdaki havanın temizlenmesini sağlar. Banyo havalandırma fanı montajı oldukça kolaydır. Bu cihazlar tavan ya da pencere gibi alanlara kolaylıkla yatay ve dikey bir şekilde takılabilir. Havalandırma fanı montajını kendiniz yapacaksanız ilk olarak fanın takılacağı konumu belirlemeniz gerekir. Banyo havalandırma fanını lavabo ya da duş gibi nemin en yoğun olduğu alanlara takarsanız cihazdan daha fazla verim alabilirsiniz.

 

Fanın takılacağı konumu belirledikten sonra basit el aletlerinin yanı sıra matkap ve testere gibi ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Fanı, delinmiş alana yerleştirmeden önce alüminyum bant ile fanın çıkış bölgesine dirsek borusu takmalısınız. Ardından banyo havalandırma fanını ortalayarak ve bağlantı noktalarına dikkat ederek yuvasını aşağı doğru indirmeniz gerekir. Fanı güvenli bir şekilde yerleştirmek için alçıpan vidası kullanmanız önerilir. Ardından satın aldığınız ürünün türüne göre elektrik bağlantısını yapmalısınız. Eğer bağlantıyı yaparken sorun yaşıyorsanız profesyonel bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Kablo Kesit Hesabı & Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

11 Şubat 2021

Elektriksel bir sorun yaşamamak için yapılması gereken en önemli şey kablo seçimidir. Uygun bir kablo seçebilmek için kablo kesit hesabını, kabloların türlerini ve seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Cat 6 Kablo & Cat5 ve Cat6 Arasındaki Farklar

10 Şubat 2021

 

Cat 6 kablo ve Cat 5 kablo veri akışını sağlayan kablolardır. Cat 5 kablo, Cat 6 kablodan daha önce de vardır. Cat 6 kablo Cat 5 kabloya göre daha iletkendir ve daha uzak mesafelere aynı verimde taşıma yapabilir.

1 2 3 4 5 6
Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.