Blog

Kablo Kesit Hesabı & Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

11 Şubat 2021

Elektriksel bir sorun yaşamamak için yapılması gereken en önemli şey kablo seçimidir. Uygun bir kablo seçebilmek için kablo kesit hesabını, kabloların türlerini ve seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Cat 6 Kablo & Cat5 ve Cat6 Arasındaki Farklar

10 Şubat 2021

 

Cat 6 kablo ve Cat 5 kablo veri akışını sağlayan kablolardır. Cat 5 kablo, Cat 6 kablodan daha önce de vardır. Cat 6 kablo Cat 5 kabloya göre daha iletkendir ve daha uzak mesafelere aynı verimde taşıma yapabilir.

Çalışma Alanı Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

10 Şubat 2021

Belli meslek gruplarında evden çalışma ihtiyacı doğabilir. Bunun yanında son dönemde yaşadığımız covid-19 pandemi sürecinde evden çalışılan meslek sayısı daha da artmıştır. Bu kapsamda ev ortamında aydınlatma için bir kısım tedbirler almanız gerekebilir.

Çalışma alanındaki aydınlatma tedbirlerini almazsanız çalışma verimliliğiniz düşer, enerjiniz azalarak göz ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum da çalışma isteğinizi ve yeteneğinizi azaltır.

Cat5 Kablo & Cat 5 Bağlantısı Nasıl Yapılır?

10 Şubat 2021

Fiber Optik Kablo & Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik kablo, ışık aracılığıyla veri transferi yapabilen ve kendi boyunca içinden Işık geçebilen kablolardır. Fiber optik kabloların diğer kablo türlerinden temel farkı, verilerin çok çabuk transfer edilebilmesi ve bu esnada veri kaybının minimum olmasıdır. Bununla birlikte metal türevi kablolar, elektromanyetik dalgalardan etkilenirken fiber optik kablolar bu tür bir sorunla karşılaşmaz. 

Fiber optik kabloların gelişen iletişim teknolojilerinde kullanılmasının başlıca nedenleri bakırdan daha ucuz maliyetle üretilebilir olması, giderek artan kanal ihtiyacına yanıt verebilecek olmaları, geniş bant ve yüksek hız içeren iletişime imkan tanımaları ve nükleer patlamalardan etkilenmemeleridir. 

İhtiyacınıza Uygun Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

09 Şubat 2021

 Elektrik enerjisinin iletim görevini üstlenen ve iki cihazın birbirine bağlanmasını sağlayan damarlı materyallere kablo denir. Kablo, iletken yapı, damar, kablo kılıfı, zırh gibi katmanlardan oluşur.

Elektrik enerjisi, üretim noktasından elektriğin kullanıldığı cihaza kadar geçtiği yolu kablo içerisinde ilerleyerek alır. Sonraki süreçte kablo ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına alınacak kablonun özelliklerini bilerek satın almak önemlidir. Bunun yanında kablonun yapılacak işleme uygun şekilde seçilmesi gerekir. Bu kapsamda elektrik kablosunun, üretilen elektrik kapasitesine uygun olup olmadığı bilinmelidir.

Kablo türleri seçilirken öncelikle kablonun hangi ortamda kullanılacağının bilinmesi ile alışverişe başlanmalıdır. Ayrıca kablonun dış etkilere maruz kalıp kalmayacağı da seçim kriterini etkileyen hususlar arasındadır. Bu aşamadan sonra kablonun kesit tayinin yapılması gerekir. Kablonun uzun süre amaca hizmet etmesi, doğru kablo seçimi, kurulumun doğru yapılması ve kablonun bakımının yapılarak periyodik olarak kontrol edilmesi ile mümkün olur.

Alçı Nasıl Yapılır?

14 Temmuz 2020

Alçı taşı adı verilen maddenin, yüksek sıcaklıkta pişirilerek toz haline getirilmesiyle alçı malzemesi oluşturulur. Alçı, suyla karıştırıldığında hızlı bir şekilde donma özelliğine sahiptir. Alçının kullanılacağı alana göre, karışıma eklenecek su ve alçı miktarı değişiklik gösterebilir. Kullanılan miktarlar, sıvanın sertliğini belirler. Alçı, hızlı bir şekilde donması ve kullanım amacına göre karışım oluşturulabilmesi sayesinde, farklı alanlarda kullanılabilen bir yapı malzemesidir.

Bluetooth Kulaklık Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

14 Temmuz 2020

Bluetooth günümüzde çokça tercih edilen kablosuz bir bağlantı yöntemidir. Verileri karışan, yer kaplayan, hoş gözükmeyen kablolar yerine kısa mesafe radyo frekansları iletir. Bluetooth'un kullanım alanının artması ile birlikte cihazlar arası bluetooth bağlantısının nasıl yapılacağı da gündeme gelir. Kullanımı oldukça konforlu olan bluetooth kulaklıklarınızı bilgisayarınıza bağlamak oldukça kolaydır. Bu kulaklıkların, Windows işletim sistemli cihazlar ve macOS işletim sistemli cihazlar özelinde farklı şekilde bağlantı ayarları bulunur. İşte Windows ve IOS işletim sistemine sahip bilgisayarları bluetooth kulaklıklar ile bağlamanın yöntemleri!

Pako Şalter Nedir?

14 Temmuz 2020

Pako şalter, döndürmenin sağladığı etki ile çalışan elektromanyetik bir anahtardır. Pako şalter marifeti ile elektrik enerjisi, bir yerden başka bir yere aktarılır. Bu şalter türü, enversör şalter olarak da isimlendirilir. Tam olarak bir mil ve kol yardımı ile döndürülür. Bu döndürmenin sağladığı etki ile elektrik enerjisi bir yerden başka bir yere transfer edilmiş olur. Kolun döndürülmesi sonucu üzerinde yer alan kontak anahtarın konumu değişir. Pako şalterler, düşük güçle çalışan elektrikli cihazların çalışıp durdurulmasında yükün enerjisini artırmak ve izolasyonu sağlamak maksadıyla, kumanda devresinde yer alan butonların görevini üstlenir. Bu şalterler;

 

  • Yıldız üçgen ve doğrudan yol verme devrelerinde motorun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini iletmek,
  • Motor kumanda devrelerinin işleyişinde motora akım göndermek,
  • Elektrik motorlarının geri ve ileri envertör olarak faal hale getirmek,
  • Ölçüm devrelerinin ölçüm anahtarı görevini yerine getirmek,
  • Çift devirli motorları kumanda etmek,
  • Kumanda devrelerinde enerjinin yönünü belirlemek, gibi amaçlar için kullanılır.

 

Pako şalterler, 8 kutba kadar ve en fazla 200 ampere kadar üretilirler. Pako şalter ve yük ayırıcı, birbirinden farklı kavramlardır ve birbirine karıştırılmamalıdır. Yük ayırıcılar daha çok 0-1 olarak çalışır ve yüksek gelen akımları izole etmek maksadıyla kullanılır. Pako şalterler ise yük ayırıcılardan daha çok konumda çalışır ve her konumda elektriğe farklı bir yön verir.

Ayrıca kontaktörden de pek çok konuda kesin biçimde ayrılır. Bu cihazların ikisinde de elektriğin yönlendirilmesi söz konusudur. Fakat pako şalter elle komuta edilirken kontaktör, bobine elektrik geldikten sonra elektriği yönlendiren bir cihazdır. Özetle kontaktörün çalışması için ayrıca elektrik enerjisine ihtiyaç duyulur.

Duman Dedektörü Nasıl Kapatılır?

14 Temmuz 2020

Duman dedektörleri; son dönemde evlerden okullara, hastanelerden alışveriş merkezlerine kadar birçok yerde kullanılan ve temel olarak yangını önlemeye yönelik geliştirilmiş cihazlardır.

Özellikle sigaranın kapalı mekânlarda kullanımının yasaklanmasından sonra bu cihazlar caydırıcılık noktasında önemli bir işleve sahip olmuştur. Oluşabilecek tehlikelerde yangını önlemenin ilk basamağı duman detektörü olarak kabul görür. Nitekim duman dedektörü tehlikeyi ne kadar erkenden tespit eder ve sesli ikazda bulunursa yangına müdahale de o kadar hızlı olur. Bu sayede yangından kaynaklı oluşabilecek can ve mal kaybı ihtimali de en aza indirilmiş olur.

Zaman Saati Nasıl Ayarlanır?

14 Temmuz 2020

Fotosel sensörlere ihtiyaç duymaksızın gerçek zaman saatine göre çalışan ve belirli zaman aralıklarında aydınlatma sistemini kontrol eden özel zaman rölelerine zaman saati adı verilir. Bu tür saatlerin istenilen zaman aralıklarında aydınlatma kontrolü sağlayabilmeleri, ihtiyaç olmayan zaman aralıklarında oluşan enerji kaybını engellediği için enerji tasarrufu sağlar. Her ne kadar zaman saatleri aydınlatma sistemlerinin kontrol mekanizmasında önemli bir yere sahip olsa da, belirlenen zaman aralıklarında tarımsal sulama, park-bahçe sulama, reklam tabelaları ya da sokak aydınlatmaları kontrol sistemlerinde de yine aynı fayda için kullanılabilir.

 

Ayarlanan süre aralığında kontaklarından çıkış veren elektriksel bir malzeme olan zaman saatleri ikiye ayrılır: Mekanik zaman saati ve dijital zaman saati. Bu tür saatler aynı zamanda legrand zaman saati ve astronomik zaman saati isimleri ile de bilinirler.

 

Mekanik zaman saatlerini dakika ve saniye seviyesinde ayarlamak mümkün değildir. Genellikle + / - 5 dakika sapmalar olabilir. Buna karşın dijital zaman saatleri ise haftalık olarak programlanabilir ve istenilen gün, saat, dakika ve saniye aralığında hassasiyetle çalışabilir.

1 2 3 4 5
Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.