Blog

Matkap Ucu Nasıl Takılır?

12 Temmuz 2021

Matkap ucunu takmanın iki farklı yöntemi vardır. İlk yöntemde matkabın mandren ismi verilen bölümünün saat yönünde çevrilerek tırnakların açılması sağlanır. Bu aşamada matkap ucu tırnakların arasına takılarak mandren saat yönünün tersine sıkılır. İyice sıkıldıktan sonra matkap kullanıma hazır hale gelir. Diğer yöntem ise mandreni el ile gevşetip sıkıştırmak yerine makineyi çalıştırmak suretiyle matkap ucunun takılmasını sağlamaktır. Bu işlem son derece pratiktir.

 

Matkap ucu takma yöntemlerinden ikincisi uygulanırken mandren hafifçe tutulmalıdır. Makinenin ayar düğmesi sağa doğru çevrilir. Bu aşamada tırnakların açıldığı görülür. Tırnakların açılmasını müteakip matkap ucu mandrene yerleştirilir, ayar düğmesi sola çevrilerek tetiğe yavaşça basılır. Bu sayede matkap ucu sıkıştırılmış olur. 

Çelik Dübel Nasıl Takılır?

12 Temmuz 2021

 İki yüzeyi birbirine bağlama görevini üstlenen bağlantı elemanına "dübel" denir. Dübelin en çok kullanıldığı alanlar; taban, tavan ya da duvar bölümleridir. Bu tür yüzeylere bir malzemenin sabitlenmesi için dübellerden istifade edilir. Dübeller, malzeme çeşidi ve taşıma kapasitesi göre de isimlendirilir. Söz konusu dübel çeşitlerinden biri de çelik dübellerdir.

Banyo Havalandırma Fanı Nasıl Takılır?

12 Temmuz 2021

Güçlü pervane sistemine sahip olan banyo havalandırma fanları, banyoda hava sirkülasyonu sağlayarak ortamdaki havanın temizlenmesini sağlar. Banyo havalandırma fanı montajı oldukça kolaydır. Bu cihazlar tavan ya da pencere gibi alanlara kolaylıkla yatay ve dikey bir şekilde takılabilir. Havalandırma fanı montajını kendiniz yapacaksanız ilk olarak fanın takılacağı konumu belirlemeniz gerekir. Banyo havalandırma fanını lavabo ya da duş gibi nemin en yoğun olduğu alanlara takarsanız cihazdan daha fazla verim alabilirsiniz.

 

Fanın takılacağı konumu belirledikten sonra basit el aletlerinin yanı sıra matkap ve testere gibi ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Fanı, delinmiş alana yerleştirmeden önce alüminyum bant ile fanın çıkış bölgesine dirsek borusu takmalısınız. Ardından banyo havalandırma fanını ortalayarak ve bağlantı noktalarına dikkat ederek yuvasını aşağı doğru indirmeniz gerekir. Fanı güvenli bir şekilde yerleştirmek için alçıpan vidası kullanmanız önerilir. Ardından satın aldığınız ürünün türüne göre elektrik bağlantısını yapmalısınız. Eğer bağlantıyı yaparken sorun yaşıyorsanız profesyonel bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Kablo Kesit Hesabı & Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

11 Şubat 2021

Elektriksel bir sorun yaşamamak için yapılması gereken en önemli şey kablo seçimidir. Uygun bir kablo seçebilmek için kablo kesit hesabını, kabloların türlerini ve seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Cat 6 Kablo & Cat5 ve Cat6 Arasındaki Farklar

10 Şubat 2021

 

Cat 6 kablo ve Cat 5 kablo veri akışını sağlayan kablolardır. Cat 5 kablo, Cat 6 kablodan daha önce de vardır. Cat 6 kablo Cat 5 kabloya göre daha iletkendir ve daha uzak mesafelere aynı verimde taşıma yapabilir.

Çalışma Alanı Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

10 Şubat 2021

Belli meslek gruplarında evden çalışma ihtiyacı doğabilir. Bunun yanında son dönemde yaşadığımız covid-19 pandemi sürecinde evden çalışılan meslek sayısı daha da artmıştır. Bu kapsamda ev ortamında aydınlatma için bir kısım tedbirler almanız gerekebilir.

Çalışma alanındaki aydınlatma tedbirlerini almazsanız çalışma verimliliğiniz düşer, enerjiniz azalarak göz ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum da çalışma isteğinizi ve yeteneğinizi azaltır.

Cat5 Kablo & Cat 5 Bağlantısı Nasıl Yapılır?

10 Şubat 2021

Fiber Optik Kablo & Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik kablo, ışık aracılığıyla veri transferi yapabilen ve kendi boyunca içinden Işık geçebilen kablolardır. Fiber optik kabloların diğer kablo türlerinden temel farkı, verilerin çok çabuk transfer edilebilmesi ve bu esnada veri kaybının minimum olmasıdır. Bununla birlikte metal türevi kablolar, elektromanyetik dalgalardan etkilenirken fiber optik kablolar bu tür bir sorunla karşılaşmaz. 

Fiber optik kabloların gelişen iletişim teknolojilerinde kullanılmasının başlıca nedenleri bakırdan daha ucuz maliyetle üretilebilir olması, giderek artan kanal ihtiyacına yanıt verebilecek olmaları, geniş bant ve yüksek hız içeren iletişime imkan tanımaları ve nükleer patlamalardan etkilenmemeleridir. 

İhtiyacınıza Uygun Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

09 Şubat 2021

 Elektrik enerjisinin iletim görevini üstlenen ve iki cihazın birbirine bağlanmasını sağlayan damarlı materyallere kablo denir. Kablo, iletken yapı, damar, kablo kılıfı, zırh gibi katmanlardan oluşur.

Elektrik enerjisi, üretim noktasından elektriğin kullanıldığı cihaza kadar geçtiği yolu kablo içerisinde ilerleyerek alır. Sonraki süreçte kablo ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına alınacak kablonun özelliklerini bilerek satın almak önemlidir. Bunun yanında kablonun yapılacak işleme uygun şekilde seçilmesi gerekir. Bu kapsamda elektrik kablosunun, üretilen elektrik kapasitesine uygun olup olmadığı bilinmelidir.

Kablo türleri seçilirken öncelikle kablonun hangi ortamda kullanılacağının bilinmesi ile alışverişe başlanmalıdır. Ayrıca kablonun dış etkilere maruz kalıp kalmayacağı da seçim kriterini etkileyen hususlar arasındadır. Bu aşamadan sonra kablonun kesit tayinin yapılması gerekir. Kablonun uzun süre amaca hizmet etmesi, doğru kablo seçimi, kurulumun doğru yapılması ve kablonun bakımının yapılarak periyodik olarak kontrol edilmesi ile mümkün olur.

Alçı Nasıl Yapılır?

14 Temmuz 2020

Alçı taşı adı verilen maddenin, yüksek sıcaklıkta pişirilerek toz haline getirilmesiyle alçı malzemesi oluşturulur. Alçı, suyla karıştırıldığında hızlı bir şekilde donma özelliğine sahiptir. Alçının kullanılacağı alana göre, karışıma eklenecek su ve alçı miktarı değişiklik gösterebilir. Kullanılan miktarlar, sıvanın sertliğini belirler. Alçı, hızlı bir şekilde donması ve kullanım amacına göre karışım oluşturulabilmesi sayesinde, farklı alanlarda kullanılabilen bir yapı malzemesidir.

Bluetooth Kulaklık Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

14 Temmuz 2020

Bluetooth günümüzde çokça tercih edilen kablosuz bir bağlantı yöntemidir. Verileri karışan, yer kaplayan, hoş gözükmeyen kablolar yerine kısa mesafe radyo frekansları iletir. Bluetooth'un kullanım alanının artması ile birlikte cihazlar arası bluetooth bağlantısının nasıl yapılacağı da gündeme gelir. Kullanımı oldukça konforlu olan bluetooth kulaklıklarınızı bilgisayarınıza bağlamak oldukça kolaydır. Bu kulaklıkların, Windows işletim sistemli cihazlar ve macOS işletim sistemli cihazlar özelinde farklı şekilde bağlantı ayarları bulunur. İşte Windows ve IOS işletim sistemine sahip bilgisayarları bluetooth kulaklıklar ile bağlamanın yöntemleri!

1 2 3 4 5
Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.