x
Hafta içi 14:00'e kadar verilen siparişler Aynı Gün Kargoda!
Menü
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

starakim-destek-hatti.webp (38 KB)

Şerit Led Çeşitleri

3 4
Toplam 36 ürün bulunmaktadır.

Şerit Led Nedir, Nerelerde Kullanılır?

 

İç ve dış mekân dekorasyonlarının en önemli detaylarından biri hiç kuşkusuz aydınlatmadır. Çok uzun yıllar pek çok elektronik cihazda kullanılan led ampuller son yıllarda ev dekorasyonlarında da sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Özellikle led paneller ve şerit ledler en yaygın kullanılan dekoratif ışıklandırma sistemlerindendir. Geniş alanları aydınlatmak için çoğunlukla 60x60 led panel kullanılır. Dekorasyon fikirlerini neşelendirmek isteyenler ise daha çok şerit ledler kullanır. Şerit ledi, küçük yüzeye sahip ince iletken bantlar olarak tanımlamak mümkün. Tamamen esnek bir şerit üzerine led ampullerin sık aralıklarla dizilmesiyle elde edilir.

 

Şerit ledlerin kullanım alanı oldukça esnektir. Ulaşılması zor alanlar, doğrusal olmayan yüzeyler, bükülebilen nesnelerin üzeri ve tavan aydınlatması gibi çok geniş bir kullanım alanı vardır. Özellikle sürekli aydınlatma ihtiyacı duyulan düzey alanlarda sıklıkla kullanılır. Örnek olarak bir sinema salonunun merdiven kenarlarındaki ledleri göstermek mümkündür. Bu gibi alanlarda sıkça kullanılan şerit ledler kesintisiz bir aydınlatma sağlamasının yanı sıra dekoratif olarak da oldukça hoş durur.

 

Şerit Led Çeşitleri

 

Şerit ledler ışık gücü, iç ve dış mekân kullanım alanı, analog ve dijital olmak üzere farklı beklentileri karşılayan seçeneklerle kullanıcılarına sunulur. Işık gücü söz konusu olduğunda şerit ledler tek ve üç çipli olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisi de 12 volt akım ile beslenmesine rağmen üç çipli ledler tek çiplilere göre daha fazla aydınlatma gücüne sahiptir. Dışarıda gördüğümüz şerit ledlerin çoğu Analog türündedir. Analog şerit ledler bir ya da birden fazla renge sahip olabilir. Dijital şerit ledler ise her bir ledin parlaklığını, rengini, açık ya kapalı olma durumunu kontrol edebildiğiniz aydınlatmalardır. Dijital şerit ledler farklı temalarda ve eğlenceli konseptlerde kullanılabilir. Neon renklerde ya da tek renk kullanabileceğiniz dijital şerit ledler, iç ve dış mekân kullanımlarında estetik bir görünüm sağlar. Kamusal alanlarda, bahçe gibi dış mekanlarda ve özellikle ev dekorasyonlarında neon renkli şerit ledler sıkça kullanılır. Star Akım , dünyanın önde gelen markalarının en kaliteli şerit led ampullerini uygun fiyatlarla kullanıcılarına sunar. Beklenti ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda şerit led modellerini incelemek ve kolayca satın almak için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

Şerit Led Nasıl Bağlanır?

 

Şerit ledlerin kurulumu klasik ampuller kadar kolay olsa da led bağlantısı yaparken birkaç önemli noktaya dikkat etmekte fayda vardır. İlk olarak şerit ledler düşük voltajda çalıştıkları için bulunduğunuz yerin voltaj değerini ayarlayan bir güç aygıtına (trafo) ihtiyaç duyulur. Piyasada bulunan şerit ledler çoğunlukla 12V DC’de çalışır. Fakat farklı voltaja sahip ledler de vardır. Bu nedenle önce şerit ledlerin voltajı belirlenmelidir. Ardından şerit ledlerin güç çekişi ve güç kaynağı kontrol edilir. Ledlerinizi yakabilmeniz için trafoya, bulunduğunuz şehrin şebeke voltajı giriş olarak verilir. Çıkıştan alınan 12 volt ise şerit lede bağlanır. Bu işlemden sonra trafonun şehir şebekesine bağlantısının yapılması gerekir. Bağlantı işlemi son derece tehlikelidir. Bu nedenle trafoyu şebekeye bağlarken sigortanın kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

Şerit Led Adaptörü Kaç Amper Olmalıdır?

 

Şerit led adaptörünün amper değeri kullanacağız ledin çeşidine göre değişir. Yetersiz adaptör bir süre sonra şerit ledlerin arızalanmasına yol açar. Bu nedenle şerit led değerlerini ortalama seviyede tutmalısınız. Aşağıda yapılan hesaplama en düşük olması gereken değerlerdir. Hesaplanan değerleri kullanırsanız şerit ledleriniz ve adaptörünüz uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışır.

 

Örneğin tek çipli şerit ledler bir metrede 0.4 amper akım harcar. Eğer 5 metrelik tek çipli bir şerit ledi çalıştırmak istiyorsanız adaptör gücü hesaplamanızı şu şekilde yapmanız gerekir: 5 metre x 0.4 amper = 2 Amper

Üç çipli şerit ledler bir metrede 1.2 amper akım harcar. 5 metrelik üç çipli şerit ledi çalıştırmak için adaptör gücü: 5 metre x 1.2 amper = 6 Amper olmalıdır.

RGB Şerit Led

Rgb şerit ledler bulunduğu ortama farklı renk kombinasyonlarıyla hava katarlar. Rgb şeritled içerisinde birçok farklı renkte yanan ledler bulunmaktadır. Genel olarak 5 metre rgb led paket olarak satışı yapılır. 5 mt reg ledleri ortamlarınızda kullanacağınız metraja göre paket olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca rgb şerit led kumandalı olarak da sayılmaktadır. Bunun dışında rgb şerit ledlerin kumandaları ayrı olarak da satılabilmektedir. Cata rgb şerit ledler uygun fiyatları ve yüksek kaliteleriyle dikkat çekmektedir. Cata şerit ledler ayrıca farklı renklerde de satılmaktadır. Şerit ledler rgb olarak birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

RGB kelime anlamı olarak Red(kırmızı), Green(yeşil), Blue(mavi) renklerini temsil ederek oluşmuştur. Rgb şerit ledler üç ana ışık rengini simgeler.

Dış mekan rgb şerit ledler ve iç mekan rgb şerit ledler ayrı olarak satılmaktadır. Dış mekan rgb şerit ledin en büyük özelliği silikonlu olmasıdır. Silikonlu olması sebeiyle ledler koruma altına alınır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.