Sıralama seçin
Toplam 647 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 31 32 33

Enerji Kabloları

 

Günümüzde, tüm yaşam alanlarında elektrik enerjisi kullanılmaktadır; elektrik enerjisinin ve sinyallerinin iletilmesi için de enerji kabloları gibi malzemeler kullanılmaktadır. Çok çeşitli malzemelerden yapılan ve farklı yapılara sahip olan enerji kablolarının malzemeleri, enerjinin kolay bir şekilde ve kayba uğramadan iletilmesi için oldukça önemlidir. Ernerji kabloları arasından en çok kullanılan ve tercih edileni ise bakırdan yapılanlar kablolardır.

 

Yerel kablo şebeklerinde ve binaların tesisatlarında, enerjinin en iyi şekilde iletilmesi için enerji kabloları kullanılmaktadır. Bakırdan yapılan kablolar, çoğunlukla şirketler tarafından, taleplere göre belirli standartlar çerçevesinde üretilmektedir. Bu standartların artması, normal olarak enerji kablolarının maliyetini artırmaktadır. Ancak yine de bu kablolar, hemen her ailenin bütçesine uygunluk gösterecek aralıklarda sunulmaktadır. Çeşitli yapılardan üretilen enerji kabloları, özellikleri ve gösterdikleri performansları ile ön plana çıkmayı başarmaktadır.

 

Enerji Kabloları ve Özellikleri

 

Enerji kabloları iki farklı kategoriye ayrılır: Bunlardan ilki, iletken tipine göre enerji kabloları; ikincisi ise yalıtkan tipine göre enerji kablolarıdır. İletken enerji kabloları arasında bakır ve alüminyum kablolar yer alır. Yalıtkan enerji kabloları arasında ise termoplastik, HFFR (Halogen Free Kablo) ve termoset yalıtkanlı enerji kabloları bulunur. İletkenler arasında günümüzde enerjiyi en iyi ileten madde bakır olduğu için enerji kablolarının büyük bir çoğunluğu bakırdan üretilir.

 

Evdeki elektrik hatlarından elektrik direklerine kadar pek çok yerde kullanılan bakır iletkenli kablolar, içerisinde yer alan moleküller sayesinde diğer iletkenlere göre daha sıkı ve yumuşaktır. Bu özelliği ile de çok fazla tercih edilir. Alüminyum iletkenli enerji kabloları ise voltajın az olduğu ve ısınmanın engellenmesi gereken alanlarda tercih edilir. Bakıra oranla daha az maliyetli olan kablo, kısa süreli enerji transferleri için uygunluk gösterir.

 

Yalıtkan tipine göre de ayrı şekillerde incelenen enerji kabloları, kullanıldıkları alana göre değişik yalıtkanlık özelliği gösterir. Islak ve nemli bölgelerde kullanılanlar için yalıtımın daha fazla olması gerekir. Yüksek sıcaklıklara ve ısıya dayanabilen ve plastikten yapılan termoplastik, çoğunlukla sıcaklık oranına göre çalışma gerçekleştiren termoset ve yangına dayanıklılığı ile bilinen HFFR, yalıtkankan enerji kabloları arasında yer alır.

 

Tesisat Kablo Seti Özellikleri

 

Tesisatlarda kullanılan kablolar, insanların yaşam alanlarında çok önemli bir yere sahiptir. Kullanım alanlarına, amaçlarına ve yalıtım seviyelerine göre sınıflandırılan ve değişkenlik gösteren tesisat kabloları, özellikleri ile de daha fazla tercih edilir. Tesisat kablo seti içerisinde; enerji kabloları, yangına dayanıklı kablolar, kontrol kabloları, haberleşme kabloları ve kompozit kablolar yer alır. Bunlara ek olarak; sinyal kabloları, koaksiyel ve kompozit kablolar da kullanım amacına göre sınıflanan tesisat kablolarıdır. Ayrıca, tesisat kablolarını sınıflarına ayırmak gerekirse bunlar; nya kablo, nyaf kablo, ttr kablo, nyy kablo, nyfgby kablo olarak sınıflandırabiliriz. Halojen free tesisat kablolarını sınıflarına ayırmak gerekirse; halojen free nya kablo, halojen free nyaf kablo, halojen free ttr kablo, nhxmh kablo, n2xh kablo, n2xh fe 180 kablo olarak sınıflandırabiliriz. Son olarak orta gerilim kablolarına örnek vermek gerekirse; Xlpe kablo bunların başında gelir. Bu kabloların Türkiye’de en popüler olan markaları ise; Hes Kablo, Öznur Kablo ve Ünal Kablo’dur.

 

Elekrikli cihazların çalışması için kullanılan enerjinin güvenli bir şekilde aktarılmasına yardımcı olan tesisat kablo seti modelleri, iletilen enerjinin kullanım alanına ve gücüne göre değişir. Kabloların içinde bulunan iletkenliği sağlayan bakır teller, 2'li, 3'lü ve 4'lü olarak bulunur. Bakır telli setler, dayanıklılığının yüksek olmasında ve elektrik gücünün belirlenmesinde oldukça önemlidir. Tek telli modeller, boru içlerinde ve mutfak aletlerinde kullanılırken televizyon ve radyo gibi aletlerde 2 damarlı olanlar kullanılır. 3 damarlı olanlar da 2000 ve 4000 arası güçte çalışan cihazlarda kolayca kullanılır. Tesisat kablo fiyatları, özellikleri ve yüksek performansı ele alınarak değerlendirildiğinde uygunluk gösteriyor.

 

Doğru Tercihin Adresi: Hes Kablo

 

Kablo teknolojisine yeni bir boyut kazandıran ve kendi alanında öncü olmayı başaran Hes Kablo, kalitesiyle ve üst düzey performansıyla en doğru tercih oluyor. Hes Kablo kataloğunda yer alan ürünler, yaşam alanlarının her noktasına uygunluk gösteren, güvenilir seçenekleri bünyesinde barındırır. Kabloların özellikleri ve gösterdikleri performans baz alındığında Hes Kablo fiyat listesi, her keseye uygun alternatifler barındırır. Yeni ve gelişmiş teknikler doğrultusunda üretilen bakır haberleşme kablosu, enerji kablosu, alüminyum iletken, elektronik bakır tel, fiber optik kablo, data ve lan kablosu gibi ürünlerle hes kablo fiyat açısından alıcılara en uygun teklifleri sunuyor.

Star Akım Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız. Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.