x
x
Akıllı Priz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? | Star Akım Blog

Akıllı Priz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? | Star Akım Blog

16 Şubat 2022

Akıllı Priz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte ''akıllı'' cihaz ve ürünler için sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bu ürünlerden biri de kuşkusuz akıllı prizler. Sağladığı avantajlar ile pek çok kullanıcı tarafından tercih edilir hale geldi. Akıllı prizler birçok açıdan kullanışlı ürünlerdir. Hem hayatı kolaylaştırır hem de güvenli artırırlar. 

 

Normal prizlere göre evinizin güvenliğini de ciddi derece de artırmış olur. Elektronik cihazlar sebebi ile meydana gelebilecek sorunlardan korunmanıza da yardımcı olabilir. Örneğin işe geç kaldınız. Evden acele bir şekilde çıktınız. Ütüyü kapatmayı unuttunuz. Sonucunda oluşabilecek hasarı önleyebilirsiniz. Wifi özelliğine bağlanabilen bir ütünüz varsa bunu dert etmenize gerek kalmaz. Yükleyeceğiniz akıllı priz uygulaması üzerinden çalışır durumda olan ütünüzü dışarıdayken de kapatabilirsiniz. 

 

WiFi Akıllı Priz Nedir?

Evinizde bulunan elektrikli cihazların yönetimini kolaylaştıran cihazlar akıllı priz olarak tanımlanabilir. Cihazlar akıllı prize bağlanarak telefonunuz ya da tabletinizle kolay bir şekilde kontrol edebileceğiniz bir hale dönüşebilir. 

 

Akıllı prize bağlı cihazları açma, kapama, saatli ayarlama gibi seçeneklerle kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda tüm bu işlemleri dilediğiniz yerden dilediğiniz zamanda yapabilirsiniz. Akıllı priz anahtar ile bağlantı yapılan modelleri vardır. Tekli olan modelleri gibi ihtiyacınıza göre çoklu priz modelleri de tercih edebilirsiniz.

 

WiFi Akıllı Prizlerin Özellikleri ve Avantajları

 

Akıllı priz özellikleri ile kullanıcılarına ciddi avantajlar sağlar. Her bir özelliği ile hayatı kolaylaştıran ürünler, pek çok açıdan kolaylık sunar.

 

 • Zaman ayarlıdır. Bu sayede elektrik tasarrufu sağlayabilir. 

 • Priz yönetimi bir uygulama sayesinde gerçekleşir.

 • Planlama yapmayı kolaylaştırır.

 • Evdeki tüm elektrikli aletler istenilen zamanda açılabilir ya da kapatılabilir.

 • Güç kullanımı ile ilgili size bilgi verir.

 • Gününüzü daha verimli kullanmanızı sağlar.

 • Otomatik olarak ayar yapılabilir.

 • Çoklu akıllı priz olarak kullanılabilir.

 

Akıllı Priz Ne İşe Yarar? Neler Yapabilir?

Özellikle enerji tüketimi için ciddi fayda sağlayan cihazlar, prize takılı olduklarında enerji tüketimi kısıtlanabilir. Zaman ayarlı akıllı priz ile bağlı olduğu bir cihazınızı istediğiniz zamanlarda açılıp kapanması için ayarlama yapabilirsiniz. Dış mekanlar için tasarlanmış olan akıllı prizleri de tercih edebilirsiniz. Bu sayede bahçenizde bulunan dekoratif aydınlatmaları telefon ya da tabletiniz ile kontrol edebilir, belirlediğiniz saatlerde yanmaları için önceden planlama yapabilirsiniz. 

 

Akıllı prizlerin bazı modellerinde bulunan kumanda ile açma kapama gibi basit işlemleri yapabilirsiniz. Akıllı telefonununuz olmadığında bile akıllı prizinizi kontrol etmiş olursunuz. Akıllı elektrik prizleri bağlı olduğu cihazların enerji tüketimini de gösterdiği için hangi cihazın ne kadar enerji harcadığını öğrenebilirsiniz. Akıllı priz modelleri arasından sizin eviniz için uygun olan modeli tercih ederek güvenle kullanabilirsiniz.

 

 

Akıllı Priz Nasıl Kullanılır?

 

Evinizde bulunan elektrikli cihazların yönetimini kolaylaştıran cihazlar akıllı priz olarak tanımlanabilir. Cihazlar akıllı prize bağlanarak telefonunuz ya da tabletinizle kolay bir şekilde kontrol edebileceğiniz bir hale dönüşebilir. Akıllı prize bağlı cihazları açma, kapama, saatli ayarlama gibi seçeneklerle kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda tüm bu işlemleri dilediğiniz yerden dilediğiniz zamanda yapabilirsiniz. USB priz modellerini de seçenekler arasından değerlendirebilirsiniz.

 

Akıllı Priz Nasıl Ayarlanır?

 

Akıllı prizlerin en önemli avantajı akıllı telefonlarınızın wifi bağlantısı ile cihazların kontrolünü sağlayabilmenizdir. Cihazınızın akıllı priz ile uyum sağlayabilmesi için wifi'ye bağlanıyor olması gerekir. Sıva altı akıllı priz wifi ile akıllı cihazınıza bağlanır. 

 

Prizin özelliklerine göre istenilen şekilde cihaz açma kapama gibi işlemler ve zaman tanımlanır. Seçtiğiniz modele göre akıllı priz fiyatları farklı olabilir. Asistan özellikli olan Cata Aydınlatma ürünleri ile asistan özelliği bulunmayan prizlerin fiyatları değişebilir. Cata akıllı priz ürünleri de en çok tercih edilen modeller arasındadır.

 

Akıllı Priz Nasıl Çalışır?

Akıllı priz için aşağıdaki adımlar izlenir: 

 • Alınan cihazın akıllı priz uygulaması telefon ya da tablete yüklenir. 

 • Akıllı priz ile ilgili hesap açma işlemi gerçekleştirilir. İsim soy isim, telefon, e-posta gibi bilgiler ile hesap açma işlemi tamamlanır. Oturum açılır. 

 • Akıllı ev oluşturma işlemi tercih edilir. 

 • Akıllı priz wifi uygulamasına dahil edilecek cihazlar eklenir. İşlem tamamlanır. 

 • Uygulamaya İnternet bağlantısı sayesinde istenilen şekilde komut verilebilir.

 

Akıllı Priz Tavsiyeleri ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Diğer akıllı ev aletleri gibi akıllı prizler satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar taşır. Alacağınız akıllı wifi priz evinizdeki cihazlarla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

 

 • Kablosuz akıllı priz alırken hangi özellikleri istediğinizi belirlemeniz gerekir. Akıllı asistan desteği her model akıllı prizde olmadığı için bu özelliğin sizin için gerekliliğine karar vermelisiniz.

 • Viko akıllı priz modellerinin birçoğunda programlama özelliği bulunur. Fakat modeller arasında farklılıklar ortaya çıkabilir. 

 • Bazı akıllı prizler her gün ve her akşam gibi bir zaman diliminde programlama yapabilme seçeneği sunar. Bazıları ise daha spesifik bir zaman dilimi için programlama özelliğine sahip olabilir. Size en uygun programlama seçeneği sunan modeller arasından bir tercih yapabilirsiniz.

 • Çocuğunuz varsa çocuk kilidi olan akıllı priz modelleri arasından birini tercih etmeniz daha güvenli olabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.