x
14:00'a Kadar Verilen Siparişler Aynı Gün Kargoda!
Menü
Aydınlatma Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
08.09.2022

Aydınlatma Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Işık, çevreyi algılayan duyu organları için yol gösterici temel bir ögedir. Işık sayesinde renk ve görünümler bir forma bürünür ve algılarınız çerçevesinde odağınız gözle görünenlere karşı doğrulur. Bu bağlamda günümüz dünyasında yapıların iç ve dış tasarımlarındaki gözle görülür değişimlerin elde edilmesi için, aydınlatma sistemleri başvurulan en parlak seçenektir. Birçok alanda rahatlıkla kullanıma uygun olan aydınlatma sistemleri, kapsamında 3 farklı ürün kartelasından oluşur; floresan, telli ve LED aydınlatma. Aydınlatma sistemi için seçenek oluşturacak çok sayıda aydınlatma ürünü mevcuttur. En bilinen örnekleri ise Ampuller, neon lambalar ve halojen lambalardır. Gelişen teknoloji ile birlikte aydınlatma teknolojisi de ilgi odağı haline gelmiştir.

Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Elde etmek istenilen görüntü ve var olan koşullar doğrultusunda farklı aydınlatma çeşitlerine ihtiyaç duyulur. Doğal, yapay ve bütünleşik olmak üzere üç aydınlatma çeşidi vardır. Eğer yalnızca güneşten gelen ışınlar vasıtasıyla bir aydınlatma elde etmek istiyorsanız ve yalnızca gündüzleri kullanacaksanız, doğal aydınlatma ihtiyacınızı karşılayan uygun bir seçenektir. Fakat bulunduğunuz ortamı aydınlatmak için doğal olmayan ışık kaynaklarından faydalanmak istiyorsanız (mumlar, ampuller, vb. gibi) faydalandığınız aydınlatma çeşidi yapay aydınlatma çeşididir. Aynı zamanda doğal ışığın, yani gün ışığının beklediğiniz aydınlatmayı sağlamadığı durumlarda yapay aydınlatmaya da ihtiyaç duyarsanız, bu durumda bütünleşik bir aydınlatma tercih etmiş olursunuz. Alışveriş merkezleri, spor tesisleri, sergi alanları, turizm yerleri, sağlık merkezleri, insanların yaşam alanları ve daha bir çok yer için aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Aydınlatma çeşitleri doğrultusunda bu ihtiyaçlara yanıt olarak alternatif aydınlatma sistemleri kullanılır.

Aydınlatma Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Aydınlatma sistemi, özellikleri doğrultusunda farklı konseptlere ayrılır. Gerek işlevi gerek tasarımı doğrultusunda bir çok aydınlatma sistemi vardır. İhtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda doğru seçimi yapabilmek adına önceliklerinizin ne olduğuna karar vermek, size uygun olan aydınlatma sistemini seçmede size yardımcı olabilir. Bazı aydınlatma sistemlerine örnek olarak,

  • Bahçe Aydınlatma Sistemleri: Yoğunlaşan betonlaşma oranı ile birlikte bahçelerdeki aydınlatma sistemleri daha da anlamlı hale gelmeye başlıyor. Bahçelere verilen önem ve gösterilen ilgi ile birlikte bahçe aydınlatma sistemlerinin kullanımında artış vardır. Özellikle yaz mevsimlerinde, geçirilen hoş akşam vakitleri için bahçe aydınlatma sistemleri oldukça ilgi çekici olabilir.
  • Mutfak Aydınlatma Sistemleri: Evlerin en önemli parçalarından biri olan mutfak için aydınlatma, özen gösterilen bir detaydır. Yalnızca ışığın gerekli olduğu alanlara bölgesel müdahaleler yapılarak elde edilen, son derece etkili, enerji tasarruflu aydınlatma sistemleri vardır. LED spot ve gömme şeklinde tasarlanmış aydınlatmalar en çok tercih edilenler arasında yer alır.
  •  Güneş Enerjisi ile Aydınlatma Sistemleri: Günümüzde enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve enerji tasarrufu adına alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ön plandadır. Özellikle güneş enerjisinin kullanımı ile elde ediliyor olup, enerji tasarrufu sağlar.
  • Spot Aydınlatma Sistemleri: Günümüz dünyasının vazgeçilmesi olan spot aydınlatmalar, ortama modern ve şık bir atmosfer yaratması sebebiyle, özellikle iş dünyasında sıklıkla tercih edilir. Kapladığı alan doğrultusunda da, sizlere oldukça pratik alternatifler sunar ve gözünüzü yormaz.

Aydınlatma Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kullanılacak olan aydınlatma sistemi, dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Bir ortamı aydınlatmak oldukça kolay bir eylem gibi görünebilir fakat bunu doğru ve estetik bir biçimde yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Çünkü doğru bir seçim ile ortamda pozitif bir atmosfer yaratabilecekken, yanlış bir seçimle negatif bir görünümün içinde kalabilirsiniz. Bu sebeple ortama uygun aydınlatma sitemini belirlemek için bazı dikkat edilmesi gereken kriterler vardır.

  • Denge: Aydınlatma sisteminde denge oldukça önemli bir etmendir. Bir masanın üzerine takacağınız aydınlatma materyali (lamba veya avize) dengeli bir ölçüde olmalıdır. Küçük bir avize odanın aydınlatmasında cılızlık yaratabilecekken çok büyük bir avize de fazlasıyla göz yorabilir. Bu sebeple dengeli seçimler yapılması önerilir.
  • Duvarın Rengi: Duvar rengi aydınlatma sisteminin planlanmasında oldukça etkilidir. Örneğin açık renk (beyaz, krem, vb.) bir duvarınız varsa, yoğun ışık çok fazla geri yansıyacaktır. Bu sebeple tasarruflu bir aydınlatma sistemi tercih edebilirsiniz. Fakat duvarlarınız  koyu renkli ise, alanda istediğiniz efekti yaratmak için daha güçlü bir aydınlatma sistemi kullanmanız önerilir. Çünkü koyu renk ışığı emer ve daha az yansıtır. Bu da boğuk ve göz yoran bir aydınlığa sebep olabilir.
  • Yükseklik: Aydınlatma için belirlediğiniz yükseklik de konfor alanınız için oldukça önemlidir. Sarkıtı oldukça aşağıda olan bir aydınlatma geçişinizi zorlaştırabilir ve başınızı çarpmanıza sebep olabilir.
  • Küçük Odalar: Küçük odalar için daha çok şerit LED ve raf ışıkları kullanmanız önerilir. Bu sayede daha ferah ve kolay görülebilir bir alan yaratmış olursunuz.
  • Aydınlatma Ayarı: Bir çok aydınlatma sorununun önüne geçecek en kullanışlı çözümlerden biri de aydınlatmanın ayarı değişikliğidir. Gün ışığına, deneyimlediğiniz ruh haline veya yapacağınız aktivitelere göre ortamdaki aydınlatmanın ayarını değiştirmeniz mümkün. Eğer oldukça değişken bir ruh haliniz veya sürekli gerçekleştirdiğiniz aktiviteler varsa, bu seçenek sizi oldukça mutlu edebilir.
  • Renk Sıcaklığı: Aydınlatmalar ışık rengine göre ikiye ayrılır, sarı ve beyaz. Eğer sıcak beyaz aydınlatmaları seviyorsanız sarı ışıklı aydınlatmalar öncelikli tercihiniz olabilir. Ancak bulunduğunuz ortamda soğuk beyaz renkte ışık tercih ediyorsanız, beyaz ışıklar size daha çok hitap edebilir.
Blog Son Eklenenler
Kaçak Akım Rölesi Nedir? Neden Kullanılır?

Kaçak Akım Rölesi Nedir? Neden Kullanılır?

Kaçak Akım Rölesi Nedir ve Neden Kullanılır?

Devamını Oku
12.07.2024
Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Bahçe Aydınlatma Fikirleri

Bahçe Aydınlatma: Bahçenizi Işıl Işıl Yapacak Tasarımlar, Bahçe Aydınlatma Fikirleri ve Bahçe Aydınlatma Önerileri 

Devamını Oku
04.07.2024
HDMI Kablo İle TV Bağlantısı Rehberi | Star Akım

HDMI Kablo İle TV Bağlantısı Rehberi | Star Akım

HDMI Kablo İle TV Bağlantısı Rehberi

Devamını Oku
09.05.2024
Ethernet Kablosu Nedir?

Ethernet Kablosu Nedir?

Ethernet Kablosu Nedir?  

Devamını Oku
24.04.2024
NYM ve NYY Kablolar Hakkında Temel Bilgiler

NYM ve NYY Kablolar Hakkında Temel Bilgiler

NYM ve NYY Kablolar Hakkında Temel Bilgiler

Devamını Oku
21.12.2023
Elektrik Sigortası Ne İşe Yarar?

Elektrik Sigortası Ne İşe Yarar?

Elektrik Sigortası Ne İşe Yarar?

Devamını Oku
17.08.2023
Light Anahtar Nedir?

Light Anahtar Nedir?

Light Anahtar Nedir?

Devamını Oku
15.08.2023
Kontrol Kalemi Nasıl Kullanılır?

Kontrol Kalemi Nasıl Kullanılır?

Kontrol Kalemi Nasıl Kullanılır?

Devamını Oku
14.08.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.