x
Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

09 Şubat 2022

Bahçe ya da dış mekân aydınlatmaları nasıl yapılır sorunun cevabı bahçenin büyüklüğü, küçüklüğü ya da ne tarz bir aydınlatma yapılacağına (örneğin, set üstü bahçe aydınlatma ya da direk üstü aydınlatma gibi) göre oldukça çeşitlilik göstermektedir. 

 

Bahçe için Aydınlatma Armatürleri Nasıl Kullanılır?

 

Bahçe aydınlatması konusunda genel olarak ihtiyaçlara uygun bir biçimde hareket edilebilir. Örneğin iki farklı aydınlatma seçeneği bulunan aksesuar alabilir ve içinde bulunduğunuz durumlara göre ışık verme oranını arttırıp azaltabilirsiniz. Bahçe set üstü aydınlatma seçenekleri ile dekoratif bir güzellik yakalarken diğer aydınlatma aksesuarlarını saklayarak hem görünen güzel görüntüyü korumuş hem de istediğiniz aydınlatmayı yakalamış olursunuz. 

 

Bahçe Aydınlatma Armatürleri

Dış bahçe aydınlatma çeşitleri arasında birçok bahçe aydınlatma modellerine denk geliriz. Bu çeşitlerden bazıları bahçe direk aydınlatma, bahçe duvar üstü aydınlatma, dekoratif bahçe aydınlatma ya da en çok tercih edilen bahçe ağaç aydınlatma seçenekleridir. Bahçenizde yer alan ağaçlardan aydınlatma ürünlerini sarkıtabilir ve hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile farklı alanlardan sizleri çevreleyecek ışık huzmeleri de yakalayabilirsiniz. Bahçe dış mekan aydınlatma için aydınlatma direği kullanmak da farklı bir estetik yakalamanızı sağlayabilir. 

 

Bahçe aydınlatması esnasında duvarlardan ve bahçe demirlerinde de faydalanabilirsiniz. Geniş alanların aydınlatmasında kullanılan wallwasher led aydınlatma ürünlerini dış cephe duvarlarınızı aydınlatmak için tercih edebilirsiniz. Tüm bahçenizi ve duvarları ışıklandırarak kendinize dostlarınız ve ailenizle birlikte geçirebileceğiniz kaliteli bir ortam yaratabilirsiniz. Bunun için bahçe aydınlatma armatürleri ya da sokak aydınlatma armatürlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Bahçenizin farklı alanlarında yer alan bitkileri ya da bahçe aksesuarlarına yakın noktalarda yerleştirilebilecek ürünleri bahçe spot aydınlatma seçenekleri ile değerlendirebilirsiniz. Loş, romantik, eğlenceli ve daha birçok tema elde edebilirsiniz. 

 

Bahçe Aydınlatması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe aydınlatması seçerken tasarruf durumu, fiyatı, dayanıklılığı gibi birçok faktör incelenebilir. Bahçe dış mekan aydınlatma ürünlerinizi seçerken aşağıdaki özelliklere dikkat edebilirsiniz: 

 

  • En önemli maddelerden biri, seçecek olduğunuz aydınlatma ürünlerinin enerji tasarruflu ürünler olmasıdır. Enerji tasarrufunu önemseyen ürünlere yönelik alışverişleriniz hem doğayı korumanıza yardımcı olabilir hem de bütçenizin büyük kısmını aydınlatma ürünlerine harcamaktan sizi kurtarabilir. Enerji tasarrufu konusunda yardımcı olabilecek ürünlerin başında da kuşkusuz iç mekânda olduğu gibi dış mekânlarda da kullanılan LED ampul çeşitleridir. 

  • Bahçe aydınlatmanızı LED ışıklarla yaparak hem uzun ömürlü ürünlerle dayanıklılığı üst seviyeye çıkarabilir hem de bu ürünleri alım aşamasında oldukça uygun fiyatlar ödeyebilirsiniz. Bunun için LED ampul ve uygun fiyatlı LED projektör çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

  • Bahçe aydınlatmalarında göze çarpan bir diğer seçenek ise güneş enerjili bahçe aydınlatma seçenekleridir. Bahçe aydınlatma güneş enerjili ürünlerle yapıldığı taktirde LED bahçe aydınlatmada olduğu gibi hem doğa hem de bütçe ciddi anlamda korunabilir. Bunun en büyük sebebi de doğal enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile çalışan ürünlerinizin bataryalarını doldurabilmesidir. Bu sebeple solar bahçe aydınlatma seçeneğini de bahçe aydınlatma fikirleriniz arasında bulundurabilirsiniz.

  • Alacağınız ürünlerin IP numaralarına dikkat etmelisiniz. IP numaralarına göre ürünlerin hangi etmenlere karşı dayanıklılıklarının olduğunu öğrenebilirsiniz. IP kodlarının ilk rakamı katı cisimlere ikinci rakamı ise sıvı cisimlere karşı temsil edilir. Eğer bahçenizde dış etkenlerden (yağmur, rüzgâr ve benzeri) korunabilecek bir yere aydınlatma ürünü alacaksanız IP44 ve üzeri numaraya sahip ürünlere odaklanabilirsiniz aksine daha korunaksız ortamlar için aydınlatma sistemi kuracaksanız da en üst düzey koruması bulunan IP 68 kodlu ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

Star Akım, Cata Aydınlatma ve Pelsan Aydınlatma gibi en kaliteli markalarından çeşitli aydınlatma ürünlerini en iyi fiyatlarla ve toptan satış imkanıyla sunar. Tüm dış mekan aydınlatma armatürleri seçeneklerimizi inceleyebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.