x
x
Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

Bilgisayar Televizyona Nasıl Bağlanır?

30 Mart 2020

Teknoloji ilerledikçe, kullandığımız televizyonlar da birer bilgisayar olabiliyor. Bilgisayarlardan nasıl tarayıcı açılarak, internete bağlanıyor ya da film izleniyorsa, aynı işlemleri bilgisayarı televizyona bağlamak suretiyle de yapabilirsiniz. Bilgisayarı tv ye yansıtma konusunda birkaç yöntem mevcut. Siz de bilgisayar televizyona nasıl bağlanır diye merak ediyorsanız, rehberimiz tam size göre!

Laptopu Televizyona Bağlamak

 

Laptopu tv ye bağlamak için en güvenli yol, HDMI kablo kullanımıdır. Bu sayede iyi performans, görüntü kalitesi ve en düşük gecikme süresi elde edilebilir. Üstelik HDMI kablosu kullanmanın bir diğer avantajı da ek bir kabloya ya da hoparlöre gerek kalmadan bilgisayar sesini televizyona aktarabilmektir. Gecikme süresinin çok az seviyede olmasının nedeni kablolu bir bağlantı yapılmasıdır. Bu sayede laptoptan tv ye görüntü aktarma sırasında internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaz.

 

Laptoptaki görüntüyü televizyona aktarmak için bilgisayarda ve uydu alıcısı olan televizyonda HDMI portlarının olması gereklidir. Bunlar varsa, HDMI kablosunun bir girişini kendi bilgisayarınıza, diğer girişi ise televizyonun arka kısmında yer alan HDMI girişine takınız. Ekran görüntüsü direkt olarak televizyona iletilecektir.

 

Bilgisayar ekranı televizyona direkt aktarılmadıysa, birden fazla giriş var demektir. Dolayısıyla HDMI kablosunu hangi girişe bağladığınızı aklınızda tutun. TV kumandasını alın ve düğmelerden "Giriş" yazana basın. Burada HDMI numaraları çıkacaktır. Bilgisayarınızı bağladığınız HDMI numarasına ait girişi seçtiğinizde bilgisayar ekranı televizyona aktarılacaktır. Şayet görüntü ekrana sığmıyorsa şu adımları izleyin:

 

 • Masaüstünde sağ tıklayın ve "Görüntü ayarlarını" seçin.
 • Görüntü ayarları penceresinde "Algıla (detect)" seçeneğine tıklayın. Bu seçenek TV'yi arayacaktır. Açılan pencerede 1 ve 2 etiketli iki kare çıkacaktır.
 • 1 olanı tıkladıktan sonra "Tanıla (Identify)"yı tıklayın.

Böylece bilgisayar ekranı, tam olarak TV ekranına aktarılmış olacaktır. Dilerseniz "Gelişmiş ekran ayarları"nı seçerek de ekran özelleştirmesi yapabilirsiniz. Laptopu televizyona bağlamak işte bu kadar basit!

 

Bilgisayardan TV’ye Görüntü Aktarma

 

Masaüstü bilgisayardan TV'ye görüntü aktarma için kullanılacak yöntemlerden biri de DVI ya da VGA kablo kullanmaktır. Bilgisayar ve TV üzerindeki DVI ve VGA girişlerinin ikisinin de aynı olması ve kablonun iki ucunun da aynı girişe sahip olması gereklidir. Bazı TV'lerde VGA girişi "PC IN" ya da Computer IN" olarak etiketlenir.

 

 • VGA kabloların iki ucunda kulaklık uçları gibi 3.5 mm erkek uç bulunur ve stereo ses kablosuna benzer.
 • Kablonun bir ucu masaüstü bilgisayara ait kasada bulunan yeşil renkli girişe, diğer ucu da TV'de yer alan ses girişine takılır.
 • Daha sonra TV kumandasından "Giriş" düğmesine basılarak TV kaynağı, DVI ya da VGA olarak ayarlanır. Bazı televizyonlarda bu giriş "PC" veya "Bilgisayar" şeklinde de belirtilebilir. Uygun seçim yapıldığı taktirde bilgisayar ekranı TV'ye aktarılacaktır.
 • Şayet ekran görüntüsü sığmıyorsa, masaüstünde sağ tıklanır ve "Görüntü Ayarları (Display Setting)" seçilir.
 • Açılan yeni menüden "Algıla (detect)" bölümü tıklanır. Bu komut ile bilgisayara TV'yi araması komutu verilmiş olacaktır. Görüntü ayarları penceresinde 1 ve 2 şeklinde etiketli iki farklı kare görülecektir.
 • 1 seçeneğini tıklayarak "Identify (tanıla)" seçeneğine tıkladığınızda, bilgisayar monitörüne ve TV'ye hangi sayıların atandığını görebileceksiniz.
 • Daha sonra "Birden çok ekran (multiple displays)" menüsüne tıkladığınızda ekran görüntüsünü özelleştirebilirsiniz. Bu aşamada yinele menüsünde bilgisayar ekranı aynı şekilde TV'ye aktarılır; uzat seçeneğinde TV ekranı, masaüstünün devamı olarak gösterilir; sadece bilgisayar ekranı seçerseniz; ikinci ekran kapatılır ve sadece ikinci ekran tıkladığınızda da birinci ekran kapatılacaktır.
 • Size uygun olan seçeneğe tıkladıktan sonra "Uygula (apply)"ya tıklamanız yeterli. Böylece görüntü istediğiniz gibi kişiselleştirilmiş olacak ve bilgisayardan televizyona görüntü aktarma işi tamamlanmış olacaktır.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.