x
Kapı Otomatiği Nasıl Bağlanır?

Kapı Otomatiği Nasıl Bağlanır?

04 Mayıs 2020

Kapı Otomatiği Çeşitleri

Kapı otomatiği çeşitleri; Elektromekanik zincirli ve zincirsiz akıllı kapı otomatiği olmak üzere ikiye ayrılır. Zincirli modellerde, kapı otomatiği trafosunda gergi zinciri olarak adlandırılan ve ayarlanıp açılmayı sağlayan bir zincir bulunur. Günümüzde üretilen kapı otomatiklerinde bu zincir yer almaz. Bu sistemin yerine kapı otomatiğine gelen enerjiyle açılabilen zincirsiz akıllı kapı otomatikleri daha yaygın kullanılır.

Yeni tip zincirsiz akıllı kapı otomatiği, kapı kilidi, kapı topuzu ve kapı otomatiği olamak üzere üç ayrı fonksiyona sahip olmasının yanı sıra, 12V-15V AC çalışma voltajı, zincir gerektirmemesi (böylece zincirli kapı otomatiklerinde yaşanan zincir çıkması gibi sorunları ortadan kaldırır.), üzerinde yer alan buton sayesinde zahmetsiz ve pratik bir şekilde kapıyı açabilme, kapı herhangi bir sebepten dolayı tam kapanmadığında belirli bir sürenin ardından kapıyı otomatik kapatma, kilit, dil, zincir gibi ögelerin manuel olarak kurulma zahmetinin olmaması, her daim aktif olan bir uyarı ışığı, rahat kavranabilen kapı tutma topuzu sayesinde kapı kilidinin daha kolay açılabilmesi gibi pek çok özelliğe sahiptir. Tüm bu özellikler, hem güvenlik hem de kullanım kolaylığı açısından günümüzde herkes tarafından zincirsiz akıllı kapı otomatiğinin tercih edilme oranını artırır.

 

Kapı Otomatiği Montajı ve Bağlantılarını Yapma

 

1- Mevcut kapı otomatiğinizin kapağını uygun boyutlarda bir tornavida yardımı ile sökünüz.

2- Bir elinizle kapının üzerinde tuttuğunuz kapı otomatiğini, daha önceden kolay ulaşabileceğiniz yere koyduğunuz gerdirme zincirinin uzunluğuna göre duvara bağlayacağınız kapı otomatiğinin deliklerinin geleceği noktaları belirleyiniz.

3- Hem duvar tipine hem de açılacak delik boyutuna uygun matkap ucunu alarak kapı üzerine belirlemiş olduğunuz noktaları deliniz.

4- Uygun sac vidalar yardımıyla kapı otomatiğinin duvara montajını gerçekleştiriniz.

5- Gerdirme zincirinin takılacağı sac parçanın duvara montajını yapınız.

6- Gerdirme zincirini çekerek bir ucunu duvarda yer alan sac parçaya, diğer ucunu ise kilide takınız.

7- Gerdirme zincirini kontrol ediniz. (Ne çok gergin ne de çok gevşek olmamalı. Bu şekilde ise zincir ayarlarını tekrar yapınız.)

8- Kapı otomatiği için önceden çekilmiş bağlantı (besleme) kablosunun uçlarını doğru şekilde açınız.

9- Kapı otomatiğinin üzerinde bulunan ve kabloların monte edildiği klemensin vidalarını gevşetip açık kablo uçlarını klemense yerleştiriniz ve ardından vidaları sıkınız.

10- Zorlamadan ve aşırı bir kuvvet uygulamadan kapı otomatiği kapağını kapatınız.

11- Konuttaki kapı otomatiği butonuna basıp otomatiğin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.