x
x
NYM Kablo Nedir? Nyy Kablo İle Nym Kablo Arasındaki Fark Nedir?

NYM Kablo Nedir? Nyy Kablo İle Nym Kablo Arasındaki Fark Nedir?

05 Eylül 2022

İnsanlık tarihinin en önemli keşiflerinden biri olan elektrik, mutfağınızdaki fırından iş yerinizdeki masa lambasına kadar her yerde karşımıza çıkar. Elektrikle çalışan cihazlara, elektrik enerjisinin taşınması ile elektrik kullanılabilir bir hal alır. Bu taşınma eylemi ise elektrik kabloları sayesinde gerçekleşir. Elektrik kabloları, içerisi tellerle örgülü dışı ise yalıtkan madde ile kaplı olan elektrik malzemelerdir. Tel örgülerin hammaddeleri değişkenlik gösterir. Her kablo farklı tür hammaddelerden üretilmekte olup bu maddeler altın, bakır ve gümüş şeklinde nitelendirilir. Üretiminde tek bir hammaddeden faydalanılan kablolar her ortama uyum sağlamadığı için farklı maddelerin kullanımı gerekir.  Bu sebeple kablolar kullanım alanları doğrultusunda farklı çeşitlere ayrılır.  Bu kablolar arasında Tesisat Kabloları sıklıkla kullanılan ve satışı en çok yapılan kablolar arasındadır. NYY ve NYM kablolar diğer kablolara nazaran en bilinenlerden ikisi olup, sıklıkla tercih edilenler arasındadır.

NYM Kablo Nedir? NYM Kablo Özellikleri Nelerdir?

NYM kablo ne demektir, sorusunun cevabına NYM'nin açılımına değinerek cevap verilerek başlanabilir.

N: Normal ve hafif işletme şartlarına uygun kablo

Y: Ağır işletme şartlarına uygun kablo

M: Bakır siper veya konsantrik iletken içerek kablo

Çok damarlı antigron olarak da adlandırılan NYM kablolar, içeriğindeki yalıtkan maddeler sayesinde ciddi risklerin (patlama, yangın, vb.) meydana gelebileceği yerlerde rahatlıkla kullanılabilirler. NYM kabloların içerisindeki tellerin inceliği 10-16 mm arasında değişkenlik gösterir. Kablo içi kullanılacak teller inceyse kablo çoklu tellerden oluşur, ancak kablo teli ince ise kablo içinde tek bir tel kullanılır.  Bu nedenle NYM Kablo Çeşitleri kendi içinde farklılaşır. Daha az koruma gerektiren bir niteliğe sahip olan NYM kabloları, daha çok endüstriyel alanlarda tercih edilen bir kablo çeşididir ve bir takım özellikleri mevcuttur. 

 • Deforme olmuş veya kararma yapmış kabloların kullanımından kaçınılmalıdır.  Uygun şartlarda depo ortamında muhafaza edilmiş kabloların kullanımı önerilir.
 • Islak ve nemli ortamlarda kullanıma uygundur fakat asla güneşe maruz bırakılmamalıdır.
 • Sıva altında veya sıva üstünde kullanıma uygundur fakat toprak altında kullanıma uygun değildir.
 •  Aynı zamanda endüstride kullanımının yanında birçok sektörde kullanıma uygun niteliktedir, konut sektörü de en başta gelen kullanım alanlarından biridir.
 • Dahil olduğu iletkenlik sınıfı 1 veya 2’dir. Bu nedenle 70°C dereceye kadar çalışma sıcaklığına dayanabilir.
 • Maksimum kısa devre sıcaklığı 160°C derecedir ve bu sıcaklıkta en fazla 5 saniye dayanabilir.
 • Üretiminde kauçuk sızdırmazdık tabakası kullanılıyor olup elastikiyeti oldukça yüksektir. Bu özelliği sayesinde en zor nesneler üzerinde dahi kullanılabilirler.

NYY Tipi Kablo Ne Demektir? NYY Kablo Özellikleri Nelerdir?

NYY kablo bir alçak gerilim kablo türüdür. Üzeri yalıtkan madde ile kaplı olup, diğer kablolar gibi elektrik akımının iletilmesinde kullanılır. Kendi içinde NYY Kablo Çeşitleri, gerek boyut gerek yapısal nitelikler doğrultusunda farklı kategorilere ayrılabilir. Bu kablolara günlük yaşantınızda sıklıkla denk gelebilirsiniz.

 • Bazı tuzlu sularda (NYY kablo kullanımına uygun üretilmiş tuzlu sular) ve tatlı sularda kullanıma uygundur.
 • Güç ve şebeke aydınlatma kablosu olarak da kullanıma uygundur.
 • Maksimum 70°C derece çalışma sıcaklığına uygundur. 
 • Kısa devre sıcaklığı NYM kablolarının ile aynı olup, 160 °C derecedir.
 • Toprak altı kullanım için uygun niteliktedir.

NYY Kablo Nerelerde Kullanılır?

Eğer bir kablo alacaksanız ve size NYY kablo almanız önerildiyse, NYY kablo nedir, nerelerde kullanılır sorularının cevabını arıyor olabilirsiniz. NYY kablo bir alçak gerilim kablo türüdür. Taşıdığı özellikler doğrultusunda bir çok kullanım alanı mevcuttur. Enerji santrallerinde, şantiyelerde, fabrikalarda, endüstriyel tesislerde ve hatta elektrik ve enerji iletimi amacıyla yer altında bile kullanılabilir. NYM kabloların aksine toprak altı kullanımına uygundur. Bu özelliği ile halk arasında yer altı kablosu olarak da adlandırılır.

Kablolar Hakkında Merak Edilenler

Sıvı altı tesisatlarda hangi kablo türü kullanılmalıdır, NYY mi NYM mi?

 • İki kablo türü de tercih edilebilir. Fakat NYY kablo kullanımı için uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. NYM kablo kullanımı daha uygun bir seçenek olabilir.

NYY kablo havada kullanılır mı?

 • Evet. NYY kablo havada kullanım için uygundur.

NYM kabloları neden toprak altı kullanıma uygun değildir?

 • Toprak altında yaşayan kemirgenler ve diğer canlıların kablolara zarar verme ihtimalleri vardır. Bu sebeple NYM kablolar içeriği sebebiyle hasar görmeye yatkın olup toprak altı kullanıma uygun nitelik taşımaz.

NYY kablo yapısı nasıldır?

 • NYY kablo yapısında bir ya da çok telli bakır iletken tel,  PVC izole, PVC dolgu ve PVC dış kılıf bulunur. Akım taşıma kapasitesinin aralığı 30 A - 500 A düzeyindedir.

NYY Kablo İle NYM Kablo Arasındaki Fark Nedir?

Kablo çeşitleri arasında en çok bilinenlerden ve en çok talep edilenlerden ikisi olan NYY ve NYM kabloları, kimi zaman birbiri ile karıştırılabiliyor. Çünkü halk arasında alçak gerilim kablosu olarak da bilinen NYY kablo, NYM kablo ile birbirine benzer özellikler taşıyor. Her ikisi de tek damarlı kablolardır. Elektrik ve enerji akımını sağlar. Yapımında kullanılan malzemeler benzerdir fakat aralarında oldukça önemli olan bir fark vardır. NYM kablolar toprak altına döşenemezler ancak NYY kablolar toprak altına döşenebilirler. Bunun sebebi ise toprak altında yaşayan canlıların kablolara zarar verme ihtimalinden kaynaklanır. Toprak altında yaşayan bir takım kemirgenler ve diğer canlılar kabloları kemirerek elektrik hattında büyük bir hasara yol açabilirler. Bu bağlamda NYM kablolar sıva üstü ve sıva altı tesisatlar için kullanıma uygun olup toprak altı kullanım için tavsiye edilmemektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.