x
x
Şalter Neden Atar?

Şalter Neden Atar?

30 Ağustos 2021

Şalter Neden Atar?

 

Günümüzde elektrik kullanımı, hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumdadır. Özellikle elektrik sigortası kullanımı son günlerde hızla artmaktadır. Peki şalter tam olarak neden atar, attığında neler yapmalıyız? Bu gibi kritik soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için detaylı olarak derledik.

 

Yaşanılan ortamda sürekli şalter atması, sigortaya çok fazla yüklenildiğini anlatabilir. Birden fazla, yoğun güç isteyen araçların aynı anda kullanılması, şalter atmasına neden olabilecek sebepler arasındadır. Özellikle fazla akım isteyen ürünlerin uzun süreli çalışması ve aynı anda görev yapması da şalteri attırabilir. Ayrıca ortamda bozuk cihazların kullanımı da şalter alanında problemler ortaya çıkarmaktadır. Eski ürünler kadar yeni alınan ürünlerde de bozuk veya arızalı kullanımlar ne yazık ki belli sorunlar çıkarabilir. Diğer yandan elektrik sigortasının yanlış yere monte edilmesi de farklı bir neden arasında gösterilebilir. Doğru olmayan ampere takılan sigorta, şalter atmasına ve konforsuz kullanıma sebep olmaktadır. Evlerdeki prizlere çevreden gelen darbeler, sıvı girişleri, keskin metal aletlerle girişin bozulması gibi etkenler de şalter atmasına neden olmaktadır.

 

Şalter Atmaması için Ne Yapabiliriz?

 

Düzenli şalter atımlarında problemi gidermek için birkaç ipucu bulunuyor. Sık sık atılan şalterde problem, elektrik sigortasının bölgedeki akım gücünde seçilmemesi olabilir. Bu sorunda fazla ya da az akım sigortaya geleceğinden, çalışma durumunu olumsuz etkileyecektir. Örneğin bir evde 15 amper kullanımı, ev ortamları için idealdir. Bu akımın restoran ya da iş yeri gibi geniş çalışma yerlerinde ortalama, hatta düşük seviyede kaldığı bilinir. Yani daha geniş akıma ihtiyaç olan restoran ve iş yerleri gibi ortamlara 15 amper sigorta bağlanması yeterli kalmayacağından şalter atması gerçekleşecektir. Kısaca monte edilecek sigortanın rutin ve maksimum değerleri bilinerek tercih edilmelidir.

 

Diğer bir önlem ise kaçak akımların engellenmesidir. Kaçak akımların kullanıldığı ortamlarda enerji kesilmesi, şalter ve sigortanın atması gibi problemlerin görülmesi kaçınılmazdır. Bu problemin çözümü de kaçak akımların tespit edilerek önüne geçilmesi olabilir. Ayrıca sadece belirli ürünler kullanıldığında şalter atıyorsa ürünün ve sigortanın tesisatında bir problem olabilir. Elektrik tesisatındaki problem, ilgili tesisatçılar ve uzmanlar tarafından en kısa süre içinde tespit edilerek onarılmalıdır.

 

Şalter Attığında Yapılması Gerekenler

 

Şalter belli durumlarda ya da uzun süren kullanımda eskiyebilir ve netice olarak maalesef sürekli atmaya başlayabilir. Bahsedilen durumların dışında çıkan iç problemler de fiziksel belirtiler göstermese bile iç sorunlar haline gelebilir ve gelecekte kullanımları son derece olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak sakin kalmalı ve panik yapılmamalıdır. Özellikle elektrik ve elektrik akımlarıyla bağlantılı bir konu olduğu için kullanıcılar son derece dikkatli olmalı, daha da önemlisi problemi tek başına çözmeye çalışmamalıdır.

 

Koku, yanma, ses çıkarma, patlama gibi durumlarda zaman kaybetmeden uzman teknisyenlerin yardımı alınmalıdır. Yanlış müdahaleler sonucu tehlikeli sonuçlar alınabilir bu nedenle sigorta değişimi, elektrik işleri ile yeterli bilgi olmadıkça ilgilenmenizi tavsiye etmiyoruz. Yalnızca ilgili araştırmalar yapılarak sorunun tespit edilmesinde yardım edilmeli ve fiziksel olarak herhangi bir müdahale yapılmamalıdır.

 

Problemin tespitinin yapılması bile sorunun çözümünde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca bu sayede ciddi bir zaman kaybından da kurtulmuş olursunuz. Şalter attığında, sigorta değişimi için sigorta ürünlerini aldığınız satıcı ile iletişime geçebilir ya da ilgili elektrikçilerden yardım alabilirsiniz. Sorunun tam ve eksiksiz bir şekilde anlatılması, yapılacak müdahaleler açısından önem taşımaktadır.

 

Sayfamızda yer alan şalter ürünlerine dilediğiniz zaman kolayca ulaşabilir ve birçok model arasından en uygununu seçerek daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Özellikleri ve verdikleri hizmet bakımından sayısız model arasından eviniz veya iş yeriniz için en uygun seçeneğe yönelebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.