x
x
Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Takılır? | Star Akım Blog

Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Takılır? | Star Akım Blog

15 Şubat 2022

Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir? Spot Lamba Nasıl Takılır?

Gömme spot lambalar, LED ray spotlar, dekoratif amaçlı spot lambalar ve sıva üstü spot lambalar olmak üzere, dört farklı spot lamba çeşidi vardır. Spot lamba çeşitlerinin özellikleri ve kullanım alanları çeşitlilik göstermektedir. 

 

Gömme Spot Lamba

Ahşap, plastik ve metal malzemelerden elde edilen asma tavan spot lamba modelleri farklı seçeneklerle kişilerin beğenisine sunulur. İşlevselliği sayesinde hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran spot lambalar birçok noktadan iyi derecede aydınlatma sağlar. Tavan aydınlatması ya da duvar aydınlatması olarak tercih edebileceğiniz gömme spot lambalarda; akkor, halojen ampul ve LED olmak üzere üç farklı çeşit ampul kullanılır. Aydınlatma aracı olarak her ortama uyum sağlayan asma tavan banyo spot lamba seçenekleri arasından dilediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz.

 

LED Ray Spotlar

Güçlü ışık gücüyle bulunduğu yeri aydınlatan spot lamba LED ray çeşidi ile genellikle vitrin, raf ve reyon gibi bölgelerde tercih edilir. Ürünlerin üzerine direkt olarak ışık veren ray spot lamba hareketli yapısı ile dekorasyonda esneklik sağlar. Düşük enerji sarfiyatına sağlayan LED ray spot çeşitleri birçok alanda iyi düzeyde aydınlatma sağlar.

 

Dekoratif Amaçlı Spot Lambalar

Aksesuar ve tablo aydınlatmasında oldukça başarılı bir performans sergileyen dekoratif spot lamba fonksiyonellikten çok estetik açıdan tercih edilir. Tek hizada sıralanarak yönü değiştirilebilirken evden ofise birçok farklı odadada kullanılabilir; salon, banyo ve mutfakta tercih edilebilir. Geniş bir mutfağa ya da banyoya sahipseniz, seçiminizi dekoratif spot armatür çeşitleri arasında yer alan modern görünümlü spot lambalardan yana yapabilirsiniz.

 

Sıva Üstü Spot Lambalar

Ortama farklı bir hava katan sıva üstü spot lambalar, inşaat projelerinde aydınlatma aracı olarak kurtarıcı bir görev görür. Kırıp dökmeden aydınlatma ihtiyacını karşılayan spot lamba ampul yaydığı ışık renkleri ve kasa modelleri sayesinde her zevke hitap eder.

 

Spot Lamba Nasıl Takılır?

Gömme ve sıva üstü LED spot lamba montajında farklı adımlar izlenir:

 

Asma Tavan Gömme Spot Lamba Montajı Nasıl Yapılır?

Asma tavan spot lamba çeşitleri montaj aşamasında oldukça kolay işlemlere sahiptir.

  • Öncelikle panelin elektrik alabilmesi için spot lamba elektrik tesisatı eksiksiz bir şekilde sağlanır.

  • Dekoratif amaçlı olarak da kullanılan duvar spot lamba yanındaki mandalları sayesinde tavana rahat bir şekilde yerleşir.

  • Lambaların takılacağı noktaları önceden belirlemeniz montaj sürecinde işinizi kolaylaştırır.

  • Duvar kenarı ile spot ışığı arasındaki ideal spot lamba aralığı en az 20 cm olmalıdır.

 

Sıva Üstü Spot Lamba Montajı Nasıl Yapılır?

  • Elektrik bağlantısını kestikten hemen sonra sıva üstü led spot çeşitleri rahatlıkla istenilen bölgeye monte edilebilir.

  • Spot lamba elektrik bağlantısı kontrol edildikten sonra ürün yerleştirme aşamasına geçebilirsiniz.

  • Sıva üstü spot lamba takarken alçıpan delmenize gerek yoktur.

  • Klipsleri kullanarak lambayı yüzeye doğru sabitleyebilirsiniz.

 

Dolap İçi Spot Lamba Nasıl Takılır?

Banyo ve mutfak dolaplarında dolap içi led aydınlatma montajı yapılırken:

  • İlk olarak spot lamba bağlantısı kontrol edilir.

  • Alana uygun olarak seçilen dolap içi spot lamba mutfak ve banyodaki dolap içi ve rafların büyüklüğüne göre dolapların içerisine yerleştirilir.

 

Spot Lamba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aydınlatma sağlamak için gerekli olan led spot armatürleri çevre dostudur. Aygıt olarak oldukça kullanışlı olan armatürler ışık dağılımını kontrol eder. İstediğiniz düzeyde aydınlatma elde edebilmek için LED ampul çeşitlerini incelerken dikkatli olmanız önemlidir.

 

Mutfak dolabı spot lamba seçiminde dolabınızın rengini ve mutfağınızın alanını göz önünde bulundurabilirsiniz. Geniş bir mutfak dolabı için spot lamba seçerken lambaların LED olması, size elektrik tasarrufu sağlar. Şekli ile salonlara tarz katan kare spot lamba dekorasyonlara farklı bir hava katar. Spot lamba boyutları ve enerji güçleri oldukça çeşitli olduğundan ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz.

 

En İyi Spot Lamba Markaları

Avantajlı ve kullanışlı özelliği ile ön plana çıkan led ampul enerji yönünden tasarruf etmenize yardımcı olur. Kalitesi ile adından söz ettiren Philips spot lamba tekli ve çoklu çeşitleriyle ihtiyacınıza yönelik seçenekler sunar. Değişik materyallerden elde edilen Cata spot lamba modelleri ise ılık beyaz, soğuk beyaz ve sıcak beyaz renklerinde çok sayıda lamba seçeneklerine sahiptir. Phillips, Cata Aydınlatma, Jupiter Aydınlatma gibi sektörde önde gelen markaların uygun fiyatlı ve en iyi ispot lamba çeşitlerini Star Akım'da bulabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.