x
Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

22 Nisan 2020

Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

 

Cep telefonlarına her geçen gün yeni bir özellik daha ekleniyor. Her şeyi tek bir elden kontrol etme isteği sayesinde artık telefonla televizyon açıp kapatmak bile mümkün. Peki, telefon televizyona nasıl bağlanır? Uydu alıcısı ile telefon bağlantısı kurarak televizyonunuzun uydusunu kolaylıkla kontrol edebilirsiniz; ancak öncelikle iki cihazın birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Akıllı telefon uydu alıcısı bağlantısını kurmak için gerekli özellikler arasında en önemlisi, cihazların birbirine uyumlu olmasıdır. IOS, Android, Microsoft uyumu gibi özelliklere dikkat ederek akıllı cep telefonunuz ile televizyonunuzu birbirine bağlayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda;

 

  • Uydu alıcısı için cep telefonunuzu uzaktan kumanda haline getirebilirsiniz.
  • Video aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ekran görüntüsü yansıtabilirsiniz.
  • Fotoğraf ve slayt gösterilerini televizyonunuza aktararak büyük ekranda görüntüleyebilirsiniz.

 

Peki, bu işlemleri gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler nelerdir?

 

Adım Adım Uydu Alıcısı Telefon Bağlantısı Kurulumu

 

Televizyona bağlanmak için her Android cihazın farklı bir ayarı bulunur. Buna rağmen temel olarak markaları farklı olsa da Android cihazların çalışma mantığı aynıdır. Çoğunlukla Android özellikli televizyon ve akıllı telefonların birbiriyle bağlantısı kolayca yapılabilir.

 

Android Cihazlar İçin Akıllı TV Bağlantısı Nasıl Yapılır?

 

Android cihaz kapsamında yer alan marka sayısı oldukça fazladır. Bunlardan bazıları; Samsung, LG, Huawei, HTC, Sony, Asus şeklinde sıralanabilir. Genellikle bağlantı kurulabilmesi için bu cihazlar üzerinde Miracast ya da Allshare özelliği bulunur. Miracast ya da Allshare özelliğini cep telefonunuzdan açmalısınız. Sonra aynı işlemi televizyonunuz için de gerçekleştirmelisiniz. Bu özelliği bulmak için her cihazda farklı bir ayara gitmek gerekebilir. Ekran yansıtma özelliğini aktif hale getirmek istiyorsanız, "Ekranlar" kısmında yer alan Screen Mirroring" seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Televizyonunuzdan da ekran yansıtma ayarını açarak iki cihazın birbirini bulmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için cihazlarınızda WİFİ ya da Bluetooth bağlantılarının açık olması gerekir.

 

iPhone Cihazlar İçin Akıllı TV Bağlantısı Nasıl Yapılır?

 

Apple marka cihazlar, sadece Apple ürünleri ile bağlantı kurabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle hem televizyonunuzun hem de akıllı cihazınızın bir Apple ürünü olması gerekir. iPhone TV özelliğini aktif hale getirerek her iki cihazda da WİFİ bağlantısının açık olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede cep telefonunuz üzerinden internete girebilir, video oynatabilir ya da aktarım gerçekleştirebilirsiniz. Kablosuz bağlantılar dışında cep telefonları ile akıllı telefonlar arasında kablolu bağlantılar yapmanız da mümkündür.

 

Akıllı Olmayan Televizyonlarda Cep Telefonu Bağlantısı

 

Her televizyonun kablosuz bağlanma özelliği bulunmaz. Yani aslında uydu alıcılı ya da LCD olarak aldığınız her televizyon birer akıllı TV özelliğine sahip değilidir. Ancak yine de televizyonunuz ve cep telefonunuz arasında görüntü aktarımı ve bağlantı kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuzun şarj kablosunu televizyonunuz için de kullanabilirsiniz. HDMI girişi aracılığıyla bu bağlantıyı gerçekleştirerek televizyonunuza görüntü ya da ekran aktarımı sağlayabilirsiniz. Şarj kısmına kablonun şarj ucunu HDMI kısmına da USB ucunu takarak söz konusu aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolla isterseniz bir film isterseniz de özel gün videoları seyredebilirsiniz. Yapacağınız aktarım, görsel verilerinizi büyük ekranda çok daha keyifli bir şekilde seyretmenize olanak tanır.

 

Telefon Televizyona Bağlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Telefonu televizyona bağlama esnasında dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir:

  • Yapmak istediğiniz bağlantı için iki cihazın birbirine uyumlu olması gerekir.
  • Cihazın akılı cihaz olup olmadığına mutlak suretle dikkat edilmelidir. Bu bağlamda çalışma prensibine uygun aktarım yapıp yaptığınızdan emin olmalısınız.
  • Kablolu bağlantı gerçekleştireceksiniz, kullanacağınız kablolunun doğru kablo olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Kablo bağlantı noktalarını telefon ve televizyona yerleştireceğiniz kısımları doğru şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

 

Bütün bu özelliklere dikkat ettiğiniz takdirde bağlantıyı sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.